Anorektal Apseler (Makatta Çıban)

Anorektal Apseler (Makatta Çıban)

Anüsün bulunduğu bölgeyi etkileyen ve bazılarına fistüllerin sebep olduğu enfeksiyonlara “Anorektal Apse” denir. Anorektal abse, makatın 2 cm. içinde çevresinde yerleşik olan, dışkıyı kayganlaştırmak için sıvı salgılayan 8-10 adet bezin iltihaplanmasından sonra olur. Şikayetler iltihabın miktarına bağlı olarak değişir. Her cins ve yaşta görülebilmekle beraber, 30-40 yaşından sonra daha fazla görülmeye başlar. Belirtileri: Belirtileri arasında […]

Anüsün bulunduğu bölgeyi etkileyen ve bazılarına fistüllerin sebep olduğu enfeksiyonlara “” denir. Anorektal abse, makatın 2 cm. içinde çevresinde yerleşik olan, dışkıyı kayganlaştırmak için sıvı salgılayan 8-10 adet bezin iltihaplanmasından sonra olur. Şikayetler iltihabın miktarına bağlı olarak değişir. Her cins ve yaşta görülebilmekle beraber, 30-40 yaşından sonra daha fazla görülmeye başlar.

Belirtileri:

Belirtileri arasında cerahat çıkması, anal yolun iç veya dışında rahatsızlık hissi, ateş, sancı, dışkının çıkışına aşırı duyarlı olmak ve bu hareketten rahatsız olmak gibi belirtieri vardır.

Çoğu apse tıkanmış anal guddelerden dolayı olur fakat bazıları da seks yoluyla alınmış hastalıklardır.

Bazıları da seks yoluyla alınmış hastalıklardır. Fakat çoğu apseler tıkanmış anal guddelerden kaynaklanır.

Apse anüse yakınsa doktor muayenesinde veya hastanede kolaylıkla açılıp boşaltılabilir. Ateş ve sancınız varsa ve anüsten kuyruk sokumuna doğru bir baskı hissi duyuyorsanız apse yukarıda rektumda olabilir. Bu apseler kolay ele gelmez, teşhisleri daha zordur ve meydana getirebilecekleri komplikasyonları daha ciddidir.

Derindeki apselere daha özenli yaklaşmak gerekir. Bunlar Crohn hastalığı ülserleşmiş kolit veya divertikülit gibi bir bağırsak hastalığından kaynaklanmış olabilir.

Teşhisi:

Derinlerde bir anorektal şüphesiyle gittiyseniz doktorunuz rektumun tümünü kapsayan bir muayene yapar. Proktosigmoidskopi ve baryumlu bir maddeyle tarama da bu muayeneye dahildir.

Tedavi ve Ameliyat

Apse belirdiğinde hastaneye gidilmelidir. Doktorunuz apseyi açar ve temizler. Sancı duymamanız için bir ağrı kesici ve bazı durumlarda enfeksiyonu önlemek için antibiyotik uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM