Arı Alerjisi

Arı Alerjisi

Arılar çiçeklerin öz suyunu toplayarak bizim için çok değerli bir besin maddesi olan balı yaparlar. Ayrıca çiçek polenlerinin taşıyarak çiçeklerin ve meyvelerin oluşumunu sağlarlar. Bizim ve doğa için bu kadar yararlı bir hayvan olan arı, bazen de insanlar üzerinde ölümle sonuçlanabilecek alerjik reaksiyona yol açarlar. Arı alerjisi sık görülen ve ölümcül olabilen bir alerjik reaksiyondur. […]

Arılar çiçeklerin öz suyunu toplayarak bizim için çok değerli bir besin maddesi olan balı yaparlar. Ayrıca çiçek polenlerinin taşıyarak çiçeklerin ve meyvelerin oluşumunu sağlarlar. Bizim ve doğa için bu kadar yararlı bir hayvan olan arı, bazen de insanlar üzerinde ölümle sonuçlanabilecek alerjik reaksiyona yol açarlar.

sık görülen ve ölümcül olabilen bir alerjik reaksiyondur. Ülkemizde ki araştırmalara göre arı alerjisi %2-3 oranında görülür. Dünya üzerinde çok fazla arı çeşidi bulunmakla birlikte, en çok alerjiye neden olan arı türü bal arısı (honey bee), sarı arı ve eşek arılarıdır (wasp, hornet).

Arı alerjisi bir kaç kez arı tarafından sokulup, buna genetik yatkınlığı, duyarlılığı olanlarda görülür. Arı alerjisi deri testi, ve kan testi (RAST) ile tespit edilir. Daha önce arı tarafından sokulup reaksiyon görülen kişilerde uygulanır. Arı alerjisi gibi tedavilerin mutlaka alerjist tarafından yapılması gerekir.

Arı sokarsa ne yapmalı:
Sokulan bölgeye soğuk su uygulayın.
Antialerjik ilaçlar kullanın.
Sokma bölgesine bandaj uygulayıp, 10 dakikada, 3 dakika gevşetin.
Mutlaka doktora gidin.

Tedavi:
Arı alerjisinin en önemli tedavisi aşıdır. Bu aşı uygulandığında 2-3 yıl etkisi sürmekle birlikte, başarı oranı %100’dür. Ancak tedaviden evvel en temel konu arı tarafından sokulma riskini aza indirmektir. Bunun için arı olan yerlerden, dışarı çıkarken özellikle çiçek kokulu parfüm ve kolonyalardan, terlemekten; arılara çekici gelir, sıcak havalardan ki bal arısı sıcak havalarda saldırgan olur, parlak renkli kıyafetler giymekten uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM