Bağırsak Yapışıklığı

Bağırsak Yapışıklığı

Bağırsak Yapışıklığı Nedir? Bütün cerrahi durumların %20sini oluşturan bağırsak yapışıklığı (adhezyon) ince bağırsak yapışıklığı için kullanılır. Operasyon sonrası gelişen ince bağırsak yapışıklığı, bağırsak düğümlenmesi sebepleri arasında %60 ile ilk sırada gelir. Öteki ince bağırsak düğümlenmesi meydana getiren sebepler ise %20 ile kanserler, %10 ile fıtıklar, %5 ile crohn hastalığı ve %3 ile volvulus denilen bağırsak […]

Bağırsak Yapışıklığı Nedir?
Bütün cerrahi durumların %20sini oluşturan () ince bağırsak yapışıklığı için kullanılır. Operasyon sonrası gelişen ince bağırsak yapışıklığı, sebepleri arasında %60 ile ilk sırada gelir. Öteki ince bağırsak düğümlenmesi meydana getiren sebepler ise %20 ile kanserler, %10 ile fıtıklar, %5 ile crohn hastalığı ve %3 ile volvulus denilen bağırsak dönmesidir.

Bağırsak yapışıklığı Belirtileri Nelerdir?
Taşikardi denilen nabızın atışlarının çoğalması, geç dönemde kabızlık, erken dönemde ishal, bulantı, kusma, karında şişlik, karın ağrısı, ateş.

Bağırsak Yapışıklığı Vücutta Hangi Değişiklikleri Meydana Getirir?
İnce bağırsak yapışıklığının oluştuğu alanda bir daralma söz konusudur ve üzerinde hava ile sıvının birikmesinden ötürü ince bağırsağın üstü genişler. Bu hal, yapışıklık meydana gelen yerin üst ve altındaki ince bağırsak hareketlerinde artmaya sebebiyet verir, sonuç olarak ise büyük ölçüde cıvık dışkı ve makattan gaz çıkışı meydana gelir. Tıkanıklığın olduğu yer ince bağırsağın mideye yakın bir bölgesinde ise istifra durumu ortaya çıkar. Bunun da akabinde ince bağırsak lenf damarlarında şişkinlik meydana gelir ve bağırsak duvarında ödem ile nihayetlenir.

Bağırsa Yapışıklığı Hangi Hastalıklarla Karıştırılabilir?
gastroenterit denilen bağırsak iltihabı, endometriozis, yumurtalık kisti boğulması, , düşük tehdidi, iltihabi bağırsak hastalığı, mezenterik iskemi adıyla anılan, bağırsak beslenme bozukluğu, dediğimiz , adıyla bilinen , pankreatit, kalın , idrar yolu enfeksiyonu, sindirim sisteminde bulunan yabancı cisimler, kalın bağırsak divertikülü.

Bağırsak Yapışıklığının komplikasyonları Nelerdir?
Bağırsak yapışıklıkları sonrasında, damarların geçtiği yağlı doku olan bağırsak mezenteri etrafında dönebilir, ve bağırsağın damarlarında dolaşım bozukluğu, nekroz diye tabir edilen bağırsakta çürüme ve delinme vuku bulabilir, bunun yanında sepis dediğimiz kanda zehirlenme ve karın içinde apse meydana gelebilir. Bağırsak damarlarında dolaşım sekteye uğrar ve tedavi edilmezse %100 ölümle biter, ama 36 saat içinde yapılabilecek bir ameliyat hastayı yitirme oranı %8e kadar düşer, lakin bu 36 saatlik oran aşılırsa bu oran %25e kadar çıkanilir.

Bağırsak Yapışıklığı Teşhisi Nasıl Konur?
Bilgisayarlı tomografi: Bu yöntemin teşhis değeri %90 dolayındadır. Bağırsağın içi ve dışındaki problemleri açığa çıkarabilir. Bağırsağın alt kısmında çap 1 cm üzerinde 2.5 cm dolaylarında ise bağırsak tıkanıklığından söz edilebilir. Bu kalınlaşma tıkanıklığın erken evrelerinde görülür.
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Bilgisayarlı tomografi kadar etkili olan bu yöntem, iltihabi durumlar ve kitle göstermede çok yeterli değildir.
İlaçlı ince bağırsak röntgeni: Bu tanılamanın adına denir. Hastaya baryum ihtiva eden kireç gibi bir ilaç verildikten sonra bir kaç saat içinde, muayyen aralıklarla ince bağırsağın röntgenleri çekilerek, ilacın bağırsakta yol alması gözlenir. Bu yöntemle yapışan noktalar tespit edilip, tedavi için plan aşamasına geçilir.
Ultrasonografi: Yapışıklığın tespitinde bu yöntemin başarı oranı %90 civarındadır.
Karın filmi: Genişleyen ince bağırsak kısımlarının tespiti edilmesi açısından tanı koydurucu olan bu yöntemin başarı değeri %50 ile 70 civarındadır.
BT enteroklizis: İnce bağırsak röntgeni ile bilgisayarlı tomografinin birleştirilmesi ile yapılan bi teşhis biçimidir. Düğümlenmenin sebebini tespit etmede bilgisayarlı tomografi %50 dolayında tesirli iken, BT enteroklizis yönteminin oranı %90 civarındadır. Tıkanıklığın yerini tespit etmede bilgisayarlı tomografi %94 dolayında tesirli iken BT enteroklizis’in tesiri %100’dür.

Bağırsak Yapışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi genel cerrahi mütehassısları tarafından gerçekleştirilir. Evvela gastrik sonda denilen mide sondası yöntemiyle bağırsak ve midede toplanan sıvılar dışarıya alınır. Hastaya damardan serumlar verilmek suretiyle tuz ve sıvı açığı giderilmeye uğraşılır. Ameliyatsız bu yaklaşım ile, bağırsak yapışıklığı akabinde meydana gelebilecek olan bağırsak düğümlenmesi hadiselerinin %60 ile %80’i tedavi edilebilir.
72 saat süresince bu tedavi sonuç vermez, karın ağrısında ve duyarlılığında artma meydana gelirse cerrahi teşebbüs tasarlanır.
Uzun zamandan beri süregelen bağırsak yapışıklığı halinde hastada kramp biçiminde karın ağrısı şikayetleri olabilir. Bu çeşit yapışıklıklarda enteroklizis tetkiki akabinde yapışıklıkların bulunduğu mevkiler tespit edilip, laparoskopik metotla yapışıklıklar açılabilir. Bu olaya ‘laparoskopik adhezyolizis’ denmektedir. Eğer hasta daha evvel 3 ve ya daha fazla laparotomi dediğimiz açık karın ameliyatı geçirmiş ve röntgende ince bağırsak çapı 4 cm’den fazla ise laparoskopi yerine laparotomi yani açık ameliyat yeğlenmektedir.

İlgili kelimeler:
bağırsak yapışması nasıl anlaşılır, bağırsak yapışması tedavi edilmezse

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM