Bel Soğukluğu – Gonore Nedir?

Bel Soğukluğu – Gonore Nedir?

Bel soğukluğu yani “gonore” bir bakteri enfeksiyonudur. Cinsel yolla bulaşır ve diğer cinsel hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Kadın ve erkekte görülebilir. Ancak erkekte daha sık belirti verdiği, penis başından meniye benzer bir akıntı ve idrar yaparken yanma ile görülen bir enfeksiyon olduğu için sadece erkeklere özgü bir hastalık olduğu kanısı da […]

yani “” bir bakteri enfeksiyonudur. Cinsel yolla bulaşır ve diğer cinsel hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Kadın ve erkekte görülebilir. Ancak erkekte daha sık belirti verdiği, penis başından meniye benzer bir akıntı ve idrar yaparken yanma ile görülen bir enfeksiyon olduğu için sadece erkeklere özgü bir hastalık olduğu kanısı da yaygındır. Ancak bu yanlıştır. Cinsel yolla yayılan hastalık kolaylıkla kadına bulaşarak genital sistemde ciddi sorunlara neden olur. Üç dört günlük bir kuluçka dönemi olmakla birlikte bu da kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Erkek ve kadında çoğu zaman belirtisiz seyreden hastalık, genç erkek ve kadınlarda daha sık görülür. Kadınlarda yaptığı enfeksiyona “pevlik enfeksiyon” denir.

Bu hastalık kadın ve erkeği nasıl etkiler?
erkekte sperm yollarının tıkanmasına, kadında fallop tüplerinin tıkanmasına sebep olur. Bu hastalık gebe kalamamaya neden olabilir. Bu hastalığın kadının fallop tüplerine verdiği zarar yüzünden kadında dış gebelik olma ihtimali belirgin bir şekilde yükselir.

Belirtileri:
Erkekte gonore penis ucunda meni gibi bir akıntı ve idrar yaparken oluşan yanmayla belirti verir. Çok nadiren belirti vermediği olur.

Gonore bakterisi kadınlarda en çok rahim ağzına yerleşir ve nadiren belirti vermez. Dokuları nedeniyle vajinaya yerleşemez. Belirtilerinde yalnızca akıntıyla seyreden hafif enfeksiyon yanında akıntı, kasık ağrısıyla görülen enfeksiyon ve akıntı, şiddetli kasık ağrısı ve ateşle seyreden ağır enfeksiyonlar da görülebilir. Bazen bu karın içine ve eklemlere yayılarak çok daha şiddetli olabilir. Akıntı yeşil sarı renkte ve kötü kokudadır. Kadınlarda oluşan akıntı ve kasık ağrısının tüplere zarar verme ihtimali çok yüksek oranda görüldüğünden bu belirtilere kulak asarak erken tedavi olmaları son derece önemlidir.

Gonore Teşhisi:
Her akıntı ve kasık ağrısı size gonore teşhisi koydurmaz. Ancak iki belirti yan yana ise veya tek başına ise doktora görünmek gerekir. Yapılan jinekolojik muayenede rahim ağzından gelen akıntının niteliği ve yumurtalıkların ağrılı olması durumunda “” tanısı konur. Enfeksiyonun gonore bakterisinin sebep olduğunu anlamak için mikroskop incelemesine veya kültür yöntemlerine başvurulur.

:
Bel soğukluğu tedavisinin amacı hastalığın vücuda yayılmasını önlemek ve genital sistemde hasar bırakmamasını sağlamaktır. Tedavi hastalığın şiddetine göre şekil alır. Ağızdan tablet alımından, antibiyotik ve iğneye kadar birden fazla ilaç kullanılır. Bunun yanında eşinde tedavi edilmesi gerekir. Ağır seyreden bir vakada hasta hastanede tedavi altına alınır. Erken tedavi tüplerin tıkanmasını önlemekte etkilidir.

Hastalıktan korunma:
Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan korunma yöntemleri bel soğukluğu içinde geçerlidir. Tek eşliliğe özen göstermelisiniz. Bunun yanında yeterince tanımadığınız veya başkalarınla olduğundan şüphelendiğiniz kişilerle birlikte olmamanız önerilir. Usule uygun prezervatif kullanmakta hastalıktan korunmada etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM