Bergamotun Faydaları

Bergamotun Faydaları

Bergamot ağacı, turunçgiller familyasından olup, ılıman ilklimli ülkelerin bitkisidir. Botanik sınıflandırmada “Rutacea” familyasının “citrus” türünden olup “Citrus aurantium subsp. Bergamia” olarak adlandırılır. Bergamot ağacı yaprağı, boyu, çiçeğine bakarsanız diğer turunçgillerden limona benzer. Nisan Mayıs aylarında hoş kokulu çiçek açar. Meyvesi armut biçiminde olup, yeşilimsi sarı renktedir. Dış kabuğu, iç kabuğu ve etli kısmı limona benzemekle […]

ağacı, turunçgiller familyasından olup, ılıman ilklimli ülkelerin bitkisidir. Botanik sınıflandırmada “Rutacea” familyasının “citrus” türünden olup “Citrus aurantium subsp. Bergamia” olarak adlandırılır. ağacı yaprağı, boyu, çiçeğine bakarsanız diğer turunçgillerden limona benzer. Nisan Mayıs aylarında hoş kokulu çiçek açar. Meyvesi armut biçiminde olup, yeşilimsi sarı renktedir. Dış kabuğu, iç kabuğu ve etli kısmı limona benzemekle birlikte daha acıdır fakat daha hoş ve değişik bir kokuya sahiptir.

Turunçgilllerin vatanının Çin olduğu söylenir. M.S. 1000 yıllarında bu ağaşlar Çin’den doğuya gelmiş, ordan tüccarlar sayesinde Akdeniz bölgesine getirilmişlerdir. Avrupa’nın bergamotu tanıması 16. yy’da Bergama’dan olmuştur. Bergamot ağacının yaprağı, meyvesi ve bilhassa tohumu Osmanlı tıbbında önemli bir ilaç olmuştur. Osmanlıca yazılan tıp kitaplarında “ağaç kavunu , turunç, narenç” isimleriyle yer alıyordu.

 

Bergamot’un nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir:

Dünyada bergamot genelde kokusu için kullanılır. Meyvenin dış kabukları sıkılıp yağı “=Oleum Bergamiae” çıkartılır ve parfümeri, koku sanayinde, özellikle kolonya yapımında kullanılır. Ayrıca ilaç, kozmatik, içicek alanında da kullanımı mevcuttur. Yetiştirildiği başlıca ülkeler İtalya, Fildişi kıyısı ve Gine dir. Malesef Türkiye’de Akdeniz ve Eğe bölgesinde çok az miktarda kalmış, Bergama’da da yeni yetiştirilmeye başlanmıştır.

Özetle; güzel kokusu ilaç olarak kullanılır. Bergamot çiçeğini, meyvesini koklamak salgın hastalıklar için önemlidir. Bergamot kokusu, etkili salgın hastalıklarda yararlıdır ve zararını dağıtıp, uzaklaştırır. Bergamot meyvesinden yapılan macun, reçeller, şuruplar yemekleri hazmettirir, mideyi güçlendirir, karın ağrılarını geçirir. Mide bulantısı ve sindirim sistemi için yararlıdır. BErgamot yaprağı ağızda çiğnenirse, ağızdaki kökü kokuyu giderir. Bergamot meyvesinin tohumu önemli bir ilaçtır. Eskiden bergamot meyvesinin tohumları, toplanıp, kurutulurdu. Zehirlenmelerde, zehirli hayvanların verdiği zararda, bu tohumlar ezilerek, su ile içilirdi.

Bergamot Esansı çay ve ilaçlara hoş bir koku verir. Bergamot yağı depresyona karşı etkili bir yağdır. Rahatlatıcı etkisi ile uyku bozukluklarına iyi gelir. Mikrop öldürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

iyi demlenirse, baş ağısı, sinüs sorunları, mide problemleri, öksürük ve gribe iyi gelir.

 

Bergamot çayı nasıl hazılanır:

Kaynayan suya bir kaç yaprak bergamot atın ve demlenmesini bekleyin. Ateşin üzerinde aldıktan beş dakika sonra içmeye hazırlanın.

Bergamot çayını çok kullanırsanız bir takım yan etkileri oluşabilir. Kadınlarda, adet düzensizlikleri, rahim kasılmaları görülebilir. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM