Boğmaca (Pertussis)

Boğmaca (Pertussis)

Boğmaca hastalığına “Bordetella pertussis” isimli bakteri neden olur. Boğmaca hastalığında görülen belirti, hastalığın kendine özgü öksürük nöbetleridir. Hastalığa 1-3 yaşlarındaki çocukların daha sık yakalandıkları belirlenmiştir. Fakat bebeklerin ve yetişkinlerin de hastalığa yakalanma ihtimalleri vardır. Öksürme, bağırma ve aksırma sırasında mikroplar havaya gider ve solunum yoluyla bulaşır. Bulaşma ihtimali, hastalığın nezle halinde başladığı döneme denk gelir […]

hastalığına “” isimli bakteri neden olur. hastalığında görülen belirti, hastalığın kendine özgü öksürük nöbetleridir. Hastalığa 1-3 yaşlarındaki çocukların daha sık yakalandıkları belirlenmiştir. Fakat bebeklerin ve yetişkinlerin de hastalığa yakalanma ihtimalleri vardır. Öksürme, bağırma ve aksırma sırasında mikroplar havaya gider ve solunum yoluyla bulaşır. Bulaşma ihtimali, hastalığın nezle halinde başladığı döneme denk gelir ve öksürük devam ettiği sürece bulaşıcı olma özelliğini korur. Mikroplar gırtlakta ve solunum borusunda balgamlı bir iltihap oluşturur.

Kuluçka devresi: 1-3 hafta sürer ve ortalama 15 gündür. Belirtiler üç bölümde incelenebilir:

1. Nezleli ön devre.

2. Kramp halindeki öksürük devresi.

3. İyileşme devresi.

Hastalık ilk devresinde üşütme sonucu oluşan hastalık belirtilerini gösterir ve hafif ateş olur. 1-2 hafta süresince hastalık kendini belli etmez. Bu dönem hastalığın en bulaşıcı olduğu dönemdir. İlk iki hastalık devrede burun akıntısı, öksürük ve konjontivit görülür, fakat ateş görülmez.

Öksürük devresi özellikle akşam nöbetleri halinde görülür ve 5 hafta sürer. Kramplar halinde ve görülür ve sonunda kusma görülebilir. Öksürük nöbetleri başladığı zaman kesin tanı konabilir. Nöbetler bir kaç kes kuvvetli öksürük halinde başlar, bunu derin soluk alma izler. Öksürük ıslığa benzer ve boğucu olur. Nöbetlerin sayı ve şiddeti hastalığın şiddetine göre değişir. Öksürük nöbeti aralarında hastada rahatlamalar görülür. Hastalık 2-3 haftada tamamen geçer.

Hastalık süresi herhangi aksi bir durum görülmediği takdirde 8 haftadır. Fakat hastalığın 6 ay görüldüğü olmuştur. Boğmaca hafif geçiyorsa öksürük nöbetleri pek görülmez. Büyüklerde öksürük nöbeti örülmez ve hastalığın herhangi bir zararı yoktur.

Boğmaca hastalığında en çok görülen yan etki zatükcenptir. Bu bebeklerde ölüm nedeni olabilir. Bazı zamanlarda boğmaca geçtikten sonra yerini bronşit alabilmektedir. Kan dolaşımında bir rahatsızlık görülürse, bu beyinde hasar bırakabilir, felç, adele krampları, körlük ve sağırlık ortaya çıkabilir.

Tedavi:

Hasta 3-4 hafta başka insanlardan uzak kalmalı, izole edilmeli. Bir yaşında olan çocuklarda hastalık antibiyotik tedavisiyle olur. Antibiyotik ilk 7-15 gün arasında verilirse yararlı olmaktadır.

Hastalık ağır seyrediyorsa, tedavi için hastane tedavisi uygun görülebilir. Ateş düşmezse hastanın yatakta dinlenmesi zorunludur. Hastanın odası güneş almalı sık sık havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir. Ateş düştükten sonra hasta açık havaya çıkartılmalı ve sağlıklı insanlardan uzak tutulmalıdır.

Kuru ve gıcık yapan yiyecekler yerine, hastaya sulu gıdalar verilmelidir. Bu gıdaların vitamin yönünden zengin olmasına özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler