Dolama

Dolama

Tırnak çevresindeki derinin yüzeysel enfeksiyonuna dolama denir. Genelde stafilakoklar veya mantar tarafından meydana getirilir. Bu şeytan tırnağını ısırıp kopartma gbi bir yaralanmanın ya da tırnak dibindeki itmek gibi durumlar sonucuna oluşur. Kendini tırnağa bitişik olan cildin üzerinin kızarması ve şişkinlikle gösterir. Bakterili dolana ani gelişir ve ağrılı bir enfeksiyondur. İltihaplı kabarcıklar belirebilir. Tutulan bölge bastırılınca […]

Tırnak çevresindeki derinin yüzeysel enfeksiyonuna denir. Genelde stafilakoklar veya tarafından meydana getirilir. Bu şeytan tırnağını ısırıp kopartma gbi bir yaralanmanın ya da tırnak dibindeki itmek gibi durumlar sonucuna oluşur. Kendini tırnağa bitişik olan cildin üzerinin kızarması ve şişkinlikle gösterir. Bakterili dolana ani gelişir ve ağrılı bir enfeksiyondur. İltihaplı kabarcıklar belirebilir. Tutulan bölge bastırılınca cerahat sızıntısı olabilir.

Mantar enfeksiyonuda dolamanın başka bir çeşidine neden olur. Bu genelde şeker hastalarında ve elleri uzun süre su içinde kalanlarda olur. Mantar enfeksiyonları ağır gelişir ve inatçıdır. Bazı zamanlar hem bakteri hem mantar vardır. Böyle bir durumda tırnak çevresinde daha fazla şişlik ve cerahat görülür. Akut enfeksiyonda tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyerek ağrılı bir apse meydana gelir. Tırnak dibindeki deri kabarır ve tırnak ayrılabilir. Tırnakta renk atması bozulmalar olabilir. Az görülse de enfeksiyon parmağın içine işler ve tendon dokusuna yayılır. Deri boyunca görülen kırımızı çizgiler, bakterinin kanınıza karıştığına işarettir. Böyle bir durumda doktora gitmeniz gerekir.

Teşhis etmek için için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın neden olduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.

Tedavi
Sıcak banyo dokuların iltihapla şişmesinde azalma olmasını sağlar. Bunları takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir veya eğer bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM