Duman (Karbonmonoksit) Zehirlenmesi

Duman (Karbonmonoksit) Zehirlenmesi

Yurdumuzda her yıl, duman (karbonmonoksit) zehirlenmesi sebebiyle yüzlerce vatandaşımız vefat etmektedir. Duman zehirlenmesi, Avrupa’da hiçbir ülkede bu kadar can almazken bizde yoksul insanların ölümüne neden olan bu tip zehirlenmeler hala ‘kader’ olarak algılanır. Karbonmonoksit zehirlenmesi kader değil sadece konuyla ilgili halkın yeterli bilgiye sahip olmaması ve tedbir alınmaması nedeniyle bu kadar çok ölüme yol açan […]

Yurdumuzda her yıl, duman (karbonmonoksit) zehirlenmesi sebebiyle yüzlerce vatandaşımız vefat etmektedir. Duman zehirlenmesi, Avrupa’da hiçbir ülkede bu kadar can almazken bizde yoksul insanların ölümüne neden olan bu tip
zehirlenmeler hala ‘kader’ olarak algılanır. kader değil sadece konuyla ilgili halkın yeterli bilgiye sahip olmaması ve tedbir alınmaması nedeniyle bu kadar çok ölüme yol açan bir olgudur.

Kanda bulunan ve oksijen taşıyan hemoglobine kolayca karıştığı için karbonmonoksit gazıyla zehirlenmek çok kolaydır. Karmonmonoksit, kokusuz, renksiz, tatsız bir gaz olduğu için fark edilmesi güçtür. Kömürle çalışan soba, bütan gazı, ocak ve diğer ısıtıcılar, otomobil egzozundan çıkan duman dahil her türlü duman bu tür zehirlenmeye sebebiyet verebilir.
Kapalı ortamda 15-20 dakika çalıştırılan aracın egzozundan çıkan karbonmonoksit de öldürücü seviyeye ulaşabilir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri arasında baş ağrısı, kulak çınlaması, sarhoşluk hissi, yorgunluk ve bulantı yer alır. Diğer belirtiler de göğüs ağrısı, düşünmede güçlük, çarpıntı, uyuşma, deride renk değişikliği, görme bozuklukları ve karın ağrısı diye sıralanabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk yardımda yapılabilecekler arasında şunlar gelir:

Renksiz ve kokusuz bir gaz olduğundan fark edilemeyeceği için önce çevre güvenliğini sağlayın. Sizi riske sokabilecek durumlardan kurtulun. Ortamı havalandırın, hareket ettirebiliyorsanız etkilenmiş ya da zehirlenmiş olanları kişileri temiz havaya çıkartın, bol oksijen almasını sağlayın. Hastanın bilincini kaybetmemesi için yüzüne su serpileyin.
Bilinci yerinde ise sık ve derin nefes almasını salık verin. Gerekiyorsa, kalbi ve solunumu durmuşsa, temel yaşam desteği uygulayın fakat unutmamak gerekir ki bunun için mutlaka eğitim almış olmalısınız. Kazazedenin %100 oksijene ihtiyacı olacağından acilen bu imkanların sağlanacağı bir hastaneye naklini gerçekleştirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM