Entropium Nedir?

Entropium Nedir?

Göz kapağının içe dönmesi olayına Entropium denir. Genelde 40 yaşından sonra görülür. Entropiumun en ciddi belirtisi, içe dönen göz kapaklarınla birlikte kirpiklerinin de içe dönmesi durumudur. Bu duruma “Trikiazis” denir. Trikiazis sonucu kirpikler korneaya sürtünürler ve ülserasyonlara, tahrişlere yol açarlar. Entropiumun oluşumuna sebep veren başlıca nedenlerin viri yaşlılığa bağlı olmasıdır. Yaşlılık sonucu gözkapaklarında oluşan bazı […]

Göz kapağının içe dönmesi olayına denir. Genelde 40 yaşından sonra görülür. Entropiumun en ciddi belirtisi, içe dönen göz kapaklarınla birlikte kirpiklerinin de içe dönmesi durumudur. Bu duruma “Trikiazis” denir. Trikiazis sonucu kirpikler korneaya sürtünürler ve ülserasyonlara, tahrişlere yol açarlar.

Entropiumun oluşumuna sebep veren başlıca nedenlerin viri yaşlılığa bağlı olmasıdır. Yaşlılık sonucu gözkapaklarında oluşan bazı dejenerasyonlar entroplumla sonuçlanabilmektedir. İkincisi de gözkapaklarındaki bir takım iltihabi olayların ve özellikle trahomun kapaklarda oluşturduğu nedbeleşmenin entropiuma neden olmasıdır.

Entropium 4 ana grupta incelenebilir.

1-
2-
3- İnvolusyonel entropium
4-

Entropiumun geçici tedavisi, alt göz kapağının bir flaster ile yanağa doğru çekilmesiyle olur. Kalıcı ve asıl tedavi göz kapağının cerrahi olarak düzeltilmesiyle mümkündür..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM