Epididimit

Epididimit

Testislerin gerisinde bulunan, spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı boruya epididim denir. Epididimit ise bu borunun iltihaplanmasına denir. Dokunulduğunda şişmiş olan bölgenin sıcak ve gergin olduğu hissedilir. Bu rahatsızlık genelde bakteriler neden olur. Bazende bakteriler olmaksızın bilinmeyen nedenlerle de ortaya çıkabilir. Belirtiler – Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı […]

Testislerin gerisinde bulunan, spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı boruya epididim denir. Epididimit ise bu borunun iltihaplanmasına denir. Dokunulduğunda şişmiş olan bölgenin sıcak ve gergin olduğu hissedilir. Bu rahatsızlık genelde bakteriler neden olur. Bazende bakteriler olmaksızın bilinmeyen nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Belirtiler

– Skrotumda genellikle şiddetli ve birkaç saat veya gün içinde yavaş yavaş artan ağrı
– Ateş
– Şişme gibi belirtiler vermektedir.

Teşhis

Testislerde birkaç saat içinde yavaş yavaş artan ağrı, ateş eşliğinde ise bu epididimiti akla getirir. Genelde tek testis etkilenmiştir. Doktor enfeksiyonu meydana getiren organizmaları saptayabilmek için, idrar ve prostat bezi salgısı alır. Epididimit cinsel organa zarar vermeden ilaçla tedavi edilebilien akut bir hastalıktır. Nadiren ortaya çıkan kronik epididimiti iyileştirmek için cerrahi müdahale gerekir.

Tedavi Yöntemleri

İlaç tedavisi; Bakteri kökenli epididimiti geçirmek için genellikle antibiyotikler kullanılır. Aynı bakterinin eşe bulaşma riski yüzünden eşinde ilaç tedavisi görmesi gerekir.

Ayrıca yatak istirahati, skrotuma buz torbası, skrotumu kaldırmak ve oluşan ağrılar için ağrı kesici kullanmak tedavi yöntemleri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM