Erkeklerde Gebelik Belirtileri (Couvade Sendromu)

Erkeklerde Gebelik Belirtileri (Couvade Sendromu)

Sadece annelerin değil, baba adaylarının da midesi bulanabilir, başı dönebilir. Bunların hepsine neden olan ise babanın anne adayıyla özdeşleşme isteği. Bu aslında bir sendrom, ismi ise “Couvade”. Couvade Sendromu; eşleri gebe kalan erkeklerin kısa süre sonra kendilerinde gebelik belirtileri yaşamaları anlamını taşır. Bu semptomlar içinde, karında büyüme, kokuya hassasiyet, mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlıklar, iştahta […]

Sadece annelerin değil, baba adaylarının da midesi bulanabilir, başı dönebilir. Bunların hepsine neden olan ise babanın anne adayıyla özdeşleşme isteği. Bu aslında bir sendrom, ismi ise “Couvade”.

; eşleri gebe kalan erkeklerin kısa süre sonra kendilerinde gebelik belirtileri yaşamaları anlamını taşır. Bu semptomlar içinde, karında büyüme, kokuya hassasiyet, mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlıklar, iştahta değilim, sırtta ağrı, halsizlik, uyku problemleri, dişte ağrı, deride isilik, bayılma ve kilo alma gibi belirtiler görülür. Couvade sendromu yaşayan baba adaylarının yaşadığı bu sorun, hastalıktan çok ebeveynlik konusunda yetersiz bilgilendirilmekten kaynaklanmaktadır. Bu sendromu yaşayan baba adayları, kaygıları ile başa çıkamıyorlarsa, mutlaka psikolojik bir tedavi almaları gerekir.

hamileliğin ilk üç aynının sonunda başlayarak, ikinci üç ayda artar ve doğum gerçekleşene kadar devam eder. 267 çift üzerinde yapılan araştırma göstermiştir ki; erkeklerin %22.5’i bu sendromu yaşamaktadır.

Türkiye’de 2002 yılında 150 çift üzerinde yapılan araştırmada, eşlerinin gebeliği sırasında baba adaylarının yarısından fazlasının bu kaygı yaşadığı, üçte birinin kendisini normalden fazla iyi hissettiği, bunların içinde ise, %28’de yorgunluk, %2’da diş ve diş eti rahatsızlıkları, %20’de normalin dışında durağanlık ve %23’de sık idrara çıkma görüldü.

Baba adaylarında yaşanan bu belirtilerin, hamileliğe duygusal olarak katılma, daha önceki çocuk sayısı, dini inançlar, kıskançlık, baba olmaktan ve eşin duygularının değişmesinden endişe etmek, ekonomik koşullar, yaşanan streslere göre oraya çıktığı saptandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM