Gözümüzün Megapikseli

Beynimiz gelen ışık bilgisini yorumlar ve görüntü oluşturur. Görüntü gözden beyne giden sinir hücrelerinin yani nöronların hızına bağlı olarak sürekli yenilenir.

İnsan gözü küçük bir organ olmasına rağmen, üzerine gelen ışığın çok az bir miktarı ile herşeyi yapabilir. Ama megapikseli yüksek kameraların mercekleri büyüktür ve bu yüzden karanlık bir sahnede insan gözüne kıyasla objeyi çok daha fazla aydınlanmış alan görür.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle megapikseli yüksek cep telefonları ve makinalar da hayatımıza girmiştir ve bunlar bazen şaşkınlıkla dile getiririz. Öyle ki kameraların gözümüzün gördüğünden daha net çektiğini düşünürüz. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücudumuz günümüz teknolojisinden bir hayli ilerde. Aşağıda vereceğimiz megapikseller insan gözünün bir manzarayı ne netlikte gördüğünü anlatan delillerdir.

Önümüzde 90′a 90 derecelik bir açıda bir görüntü olduğunu, bir pencereden bir manzaraya baktığımızı varsayalım. Piksel sayıları ortalama bir göz için aşağıdaki gibidir.

Bir hesap yapalım; 90 derece x 60 x 1/0.3 * 90 x 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 mp) eder.

Aslınfa her dakika bu çözünürlüğü elde etmiyoruz. Göz herhangi bir manzarada istenilen detayların görülmesi için sürekli istediğiniz detay çevresinde hareket eder. İnsan gözü çok daha fazla bir açıyla görür. Bu 180 dereceye yakındır. Daha düşürüp 120 derecelik bir açıyla baktığımızı düşünürsek durum aşağıdaki gibi olur.

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisi elde edilmektedir.

İnsan gözünün görebildiği açı değeri gerçekte daha fazla çözünürlüğe denk gelir. Örneğin pencere gibi sınırlı bir alandan dışarıya bakıldığını düşünün, baktığınız manzara beyinde 324 mp eşdeğer olarak görülür. Eğer görüntüyü engelleyen bir durum yoksa 576 megapiksel olur. Daha öncede dediğimi gibi anlattığımız bu duruma bakacak olursak, gözlerimizde ki teknoloji, günümüz teknolojisinden daha ilerde olduğunu kanıtlamış oluruz. Bu yüzden vücudumuza ve gözlerimize gözümüz gibi bakmalıyız.

Gözümüzün Megapikseli 753 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?
Çok fazla ağlamak, böcek ısırmaları, alerjik kapanma, iltihaplanma gibi bir çok sebep göz kapağında şişmelere Devamı...
İris İltihabı (iritis)
İris, net görebilmemiz için gözbebeğinden giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan meydana Devamı...
Presbiyopi Nedir?
Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluğudur. Çocuklarla gençlerde göz lensi esnek özellikleri nedeniyle Devamı...
Entropium Nedir?
Göz kapağının içe dönmesi olayına Entropium denir. Genelde 40 yaşından sonra görülür. Entropiumun en Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.