Güneş Işığı Mutluluk Veriyor

Güneş Işığı Mutluluk Veriyor

Güneşin bizi mutlu etmesindeki en önemli sebep, güneş ışıklarının vücudumuzda hormonal değişikliklere neden olması. Yani bu mutluluk büyük bir ölçüde hormonlarla ilişkili olduğu için kimyasal. Serotonin ve Noradrenaline adlarında ki mutluluk hormonları güneş ışığı altında yüksek oranda salgılanmakta. Özellikle kış alarında hafifte olsa depresyon yaşama ve çikolata, çilek gibi içinde doğal olarak serotonin hormonu bulunan […]

Güneşin bizi mutlu etmesindeki en önemli sebep, güneş ışıklarının vücudumuzda hormonal değişikliklere neden olması. Yani bu mutluluk büyük bir ölçüde hormonlarla ilişkili olduğu için kimyasal.

Serotonin ve Noradrenaline adlarında ki mutluluk hormonları güneş ışığı altında yüksek oranda salgılanmakta. Özellikle kış alarında hafifte olsa depresyon yaşama ve çikolata, çilek gibi içinde doğal olarak bulunan yiyecekleri tüketme isteği serotonin hormonunun az salgılanmasından kaynaklanmakta.

Karanlık olduğunda ya da yeterli gün ışığı alınamadığında beyin salgılar. vücutta gevşemeye ve metabolizmada yavaşlamaya neden olur. Bir nevi vücut uyku koduna geçer. Melatonin “Karanlık Hormonu” olarakda adlandırılır. bizi uyutmakla kalmaz aynı zamanda depresyonla da ilişkisi bulunan hormon bizi hafif depresyon haline sokabilir. Gün ışığı az alan bölgelerde yaşayan insanların melatonin hormonunu yüksek seviyede salgıladıkları ortaya çıkmıştır. Bu insanların depresyona eğilimleri de yüksek orandadır.

Serotonin ve Noradrenalin

Gün ışığı melatonin salgılamasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda beynimizde kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan bölgeyi tetikleyerek, Serotonin ve Noradrenalin adlı iki mutluluk hormonunun da yüksek oranda salgılanmasını sağlar.

Londra Psikiyatri Enstitüsü’nden Anne Farmer’in yaptığı araştırmada “mevsimsel duygu durumu bozukluğu” sorunu olan ve özellikle de kış boyunca hafif oranda depresyon yaşayanların çikolata ve çilek gibi içinde doğal Serotonin bulunan yiyecekleri bol olarak tükettiği gözlemlenmiştir.

İlgili kelimeler:
serotonin ve noradrenalin nedir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM