Hipermetrop Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gözün yakını görememesidir. Hipermetropta görüntü retina arkasında odaklandığı için bulanık görme olur. Kalıtsal bir göz hastalığıdır. Tedavisi edilmediğinde zamanla yakını ve uzağı görememe durumu oluşur. Hipermetropta bazı durumlar hariç genelde kusur iki gözde birden olur. Bu durumun çocukluk çağında teşhisi çok önemlidir. Erken teşhis edilmediği takdirde göz tembelliği sorunu ortaya çıkar. Çocukların göz numaraları saptanıp, iki göz arasında ciddi fark varsa, zayıf olan göz için göz egzersizleri çalıştırılır. Bebek ve çocuklarda hafif hipermetrop görülür. Yaş ilerleyip göz büyüdükçe hipermetropi azalır.

Hipermetrop 3′ ayrılır. Bunlar:
Uzunluk Hipermetropisi: Gözün kırıcılık gücü normal olduğu halde gözün ön arka uzunluğu normalden çok olduğundan uzak cisimlerden gelen ışınlar retina arkasında odaklaşır. En çok görülen hipermetrop tipidir.

Eğim Hipermetropisi: Göz boyutları normal olduğu halde kornea veya lens eğimindeki azalma, ışığın gerekenden daha az kırılarak retina arkasında odaklaşmaya neden olur.

Kırıcılık Hipermetropisi: Yaşla alakalı olarak göz merceğinin yapısında değişim olur. Buna bağlı olarak kırıcılığın azalması meydana gelir. (katarakt başlangıcı). Yaşlanmada dolayı hipermetropik olan göz, ışınları eskisi gibi retina üzerinde odaklayamadığı için cisimleri bulanık görmeye başlar.

Hipermetrop Belirtileri:
Okurken veya televizyon izlerken gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, yakın görmede bulanıklık, ışığa duyarlılık, ileri derece hipermetrop varsa kişi uzağıda göremez. Hipermetropi için ince kenarlı ve ortası bombeli yakını gösteren mercekler kullanılır.

Hipermetrop Tedavisi:
Tedavide gözlük, lens ayrıca lazer yöntemi kullanılır. Günümüzde hipermetropinin lazer tedavisi başarı oranı %90′dır. 6-7 derecedeki hipermetroplarda rahatlıkla tedavi edilir. Ancak tedavi öncesinde kişinin bir takım tetkiklerden geçmesi gerekir. 18 yaş üstü olmak, diyabet romatizma gibi hastalıkların bulunmaması, son 1 yılda çok fazla gözlük değiştirmemek, göz numarasının 4′e kadar bazı durumlada 6′a çıkar lazer tedavisi için gereken şartlardandır. Lazer ameliyatı olmak isteyip yapılan incelemelerde gözün buna uygun olduğu görülen kişilerin sayısı istatistik olarak %50′dir. 10 dakika süren ameliyat sırasında kişi hiç bir acı hissetmezken sadece gözüne gelen ışığı farkedebilir. Alternatif diğer bir yöntemde göz içi lens cerrahi uygulamasıdır.

Hipermetrop Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 1.582 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?
Çok fazla ağlamak, böcek ısırmaları, alerjik kapanma, iltihaplanma gibi bir çok sebep göz kapağında şişmelere Devamı...
Gözümüzün Megapikseli
Beynimiz gelen ışık bilgisini yorumlar ve görüntü oluşturur. Görüntü gözden beyne giden sinir hücrelerinin Devamı...
İris İltihabı (iritis)
İris, net görebilmemiz için gözbebeğinden giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan meydana Devamı...
Presbiyopi Nedir?
Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluğudur. Çocuklarla gençlerde göz lensi esnek özellikleri nedeniyle Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.