Kafein Alerjisi

Bir çok besin maddesinin alerjiye sebep olduğu aşikar olsada kafein alerjisi fazla duyulmayan bir durumdur. Belirtileri genelde hafifi seyreder. Bu yüzden hissedilmez bile.

Kafein alerjisinde ağızda kuruluk, deride kaşınma, boğazda şişme, ağızda karıncalanma gibi hislerle ortaya çıkar. Ayrıca panik atak başlangıcı da dahil olmak üzere, sinirlilik ve kaygıda artma, kaslarda ağrı, kafein alerjisinin belirtilerindendir.

Tedavisi diyet yoluyla mümkündür. Kahve yerine özellikle sabahları bu alışkanlığı ortadan kaldırmak için çikolata ya da pasta ile kafein ihtiyacı köreltilebilir. Fazla kafein alımının sağlık sorunlarına neden olduğu bellidir. 2 bardak çay veya kahve gerginliğe, sinire iyi gelir ancak uyku bozukluklarına neden olur. Yine aşırı kafein sonucunda endişe ve huzursuzluğa yol açar. Kafeinde toksik vardır. Uzun zaman kafein kullanan insanlar vücut alınan doza alıştığı için bir süre sonra daha da fazla kafein tüketmeye başlarlar. Kafein dozunu ani olarak kesmek ise, baş ağrısı, huzursuz bir ruh hali, yorgunluk, esnemeye neden olur.

Kahvenin yanında, çikolata, yeşil çaylar, siyah çay, ve kolalı içeceklerde kafein mevcuttur. Ayrıca bazı ağrı kesicilerde, kilo kontrol haplarında, soğuk algınlığı tabletlerinde, çeşitli reçeteli ilaçlarda kafein bulunur.

Kafein Alerjisi 2.169 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Hangi Şifalı Bitkiler Zayıflatır?
Şifalı bitkiler doğal yönden sağlığımızı bize kazandırır ve oldukça faydalıdır. Bir çok şifalı Devamı...
GDO’lu Ürün Nedir?
GDO; genetiği değiştirilmiş organizmaya verilen isimdir. Artık bu günde bir çok ürün GDO’ludur ve Devamı...
Hazımsızlık ve Şişkinliğe Çözüm Önerileri
Holistik beslenme uzmanlarına göre bir takım içecek ve yiyecekler, içerdikleri enzimler yüzünden işkinliğe Devamı...
Kanserde Bağışıklık Tedavisi (İmmünoterapi)
Vücudumuzun bağışıklık sistemi sağlığımız açısından çok önemlidir. Immüm sistem diğer bir değişle Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.