Kalori Nedir?

Kalori (cal) bir enerji birimidir. Atmosfer basıncında 1 gr. su sıcaklığını 1°C yükseltmek için gereken ısı ve enerji miktarıdır. Besinlerin kalori değerleri kilokalori olarak ifade edilir. 1 Kilokalori 1000 kaloridir. Kilo söylenmek yerine kalori olarak belirtilir. Örnek verecek olursak, 68 kalori içerdiği söylenen bir elma aslında 68000 kalori=68 kilokalori içerir. Kısaca, b kalori denildiğinde aslında kilokaloriyi (kcal) kastedilmiş olur. Kişilerin enerji tüketimi, ürettikleri ısı miktarı ile tükettikleri oksijenden hesaplanabilir.

Besinlerin, dokularda yanarak vücudun sıcaklık ve enerjisini sağlama değeri de kaloriyle ölçülür. 1 gr. yağ takriben 9 kaloridir. Çalışan aktif bir insan günde ortalama olarak 3000 kaloriye ihtiyaç duyar. Kişilerin ortalama günlük enerji tüketimi 2600 takriben kilokaloridir. Dinlenme sırasında bile insan 2000 kilokaloriye eşit enerji harcamaktadır.

Kalori nasıl ölçülür?
Kalorimetri adı verilen bir cihazla ölçülür. Bu cihazda besinlerin yakılması ve açığa çıkan ısının ölçülmesi kaloriyi verir. Bu hesaplamalar sonucu anlaşılmıştır ki karbonhidratlar, protein ve yağlardan elde edilen kalori değerleri sabittir.

1 gr. Karbonhidrat = 4 kalori (kcal)
1 gr. Protein = 4 kalori (kcal)
1 gr. Yağ = 9 kalori (kcal)

Bu bize beslenmemizde ne kadar kalori aldığımızı hesaplamamız için büyük yardımcıdır.

Kalori Nedir? 2.566 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Hangi Şifalı Bitkiler Zayıflatır?
Şifalı bitkiler doğal yönden sağlığımızı bize kazandırır ve oldukça faydalıdır. Bir çok şifalı Devamı...
GDO’lu Ürün Nedir?
GDO; genetiği değiştirilmiş organizmaya verilen isimdir. Artık bu günde bir çok ürün GDO’ludur ve Devamı...
Hazımsızlık ve Şişkinliğe Çözüm Önerileri
Holistik beslenme uzmanlarına göre bir takım içecek ve yiyecekler, içerdikleri enzimler yüzünden işkinliğe Devamı...
Beslenme ve Tansiyon
Araştırmalara göre karpuz, kavun, domates vb potasyum açısından zengin içerikli besinler tansiyonu düşürüyor. UT Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.