Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalı

Kalp sağlığınızı korumak ve yakalanmamak için bir takım tedbirler almanız gerekir. Bu konunun uzmanları; sağlıklı bir kalp için dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, stres, sigara ve alkolden uzak durmayı tavsiye ediyor.

Diyet ve Beslenme
Kalp sağlığınız için doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince uzak durmanız, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinleri tüketmeniz gerekiyor. Çünkü tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak.

Boy ve Kilo
Vücudunuzda ki yağ oranına dikkat edin. Yüksek tansiyon nedenlerin başında, kilo almak geliyor. Bununla birlikte özellikle karın bölgesinin zayıfladığı kilo kaybı, kan basıncını çabuk düşürerek kalbin boyutlarını küçültüyor. Kilonuzu dengede tutmanın yoluda ilk şart olan beslenmeden geçiyor.

Alkol ve sigara
Sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren tansiyon düşmeye başlar. Alkolde tansiyonu yükselten diğer bir etkendir. Alkol organizmaya zarar verir. Bazi ilaçlarda tansiyon yükselmesinde etkilidir.

Fiziksel egzersiz
Fiziksel egzersiz, spor damarların esnekliğini artırır ve korumaya yardımcı olur. Hareketsiz bir hayatı olan insanların sporculara göre hipertansiyona yakalanma riski %35′den daha yüksek bir orandadır. Fakat yüksek tansiyonu olan birinin doktoruna danışarak egzersize başlaması gerekir.

Stres
Stres hipertansiyonu için risktir. Bir takım rahatlama teknikleri ve psikoterapi, huzursuzluğu ve stresi azalttığı için kalp sağlığını korur. Etrafınızdaki kişilerle mutlu ve barışık olmayı deneyin.

Genetik
Ailenizde diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları olanlar varsa 30 ile 40′lı yaşlardan sonra kan yağlarınızı ölçüp tedbirinizi alın.

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalı 791 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Mitral Kapak Sarkması
Kalpteki ventrikül (sol karıncık) ve atrium (sol kulakçık) arasındaki kapakçığa verilen isim mitral kapaktır. Devamı...
Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?
Kalpte bulunan 4 kapaktan biri olan Mitral Kapak, kalbin sol tarafını ikiye böler. Sol kulakçık atrium, sol Devamı...
Ventrikuler Septal Defekt
Doğumsal bir kalp hastalığı olan “interventriküler septal defekt” olarak da adlandırılan VSD; Devamı...
Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Sebepleri
Kalp ve damar hastalıkları kadınlrada en çok ölüme sebep olan hastalıklardır. Kadınlarda kalbi etkileyen Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.