Kalp Üfürümleri

Kanın kalp veya damarlarda dolaşırken oluşturduğu titreşimler sonucunda duyulan seslere üfürüm denir. Şiddetleri farklıdır. Birinci derece üfürümler hafif olup, 6. derece üfürümler en şiddetlileridir. Çocuklarda görülen üfürümler masum üfürümdür ve tehlikeli değildir. Ancak bazı üfürümler kalpte ve damardaki rahatsızlıklar nedeniyle oluşur ki bunlar organik üfürümdür “masum olmayan üfürüm, patolojik üfürüm” iyi tetkik edilmeleri gerekir.

Masum Üfürüm:
Kalpte bir rahatsızlık olmadan duyulan üfürümlerdir. Fonksiyonel ya da fizyolojik üfürüm olarak da isimlendirilir. Bu üfürümler normaldir. Herhangi bir kalp veya başka bir hastalığa bağlı olarak gelişmez. Daha çok okul öncesi veya okul çağındaki çocuklarda görülür. Yetişkinlere göre çocukların göğüs duvarı daha ince olduğundan kolaylıkla duyulur. Kalp hızlı attığında, ateşli hastalıklarda, heyecan durumlarında üfürümlerin şiddeti artar. Üfürümün çocuklara herhangi bir zararı yoktur. Çocukların yaşları büyüdükçe üfürüm azalır veya tamamen kaybolur. Gebelik, kansızlık, hipertiroidi durumlarında da üfürüm duyulur.

Masum Olmayan Üfürüm (organik üfürüm):
Masum olmayan üfürümün nedeni kalpteki veya büyük damardaki bozukluktan kaynaklanır. Organik üfürüme yol açan kalp hastalıkları şunlardır: kalp kapağında darlık, kalp kapakçıklarında yetersizlik, kalpte delik. Bu üfürümlerin bir çoğu doğuştan olabileceği gibi sonradan da geçirilen bir takım hastalıklardan olabilir. Organik üfürümlerin ciddiye alınması ve iyi tedavi edilmesi gerekir.

Belirtileri:
Masum üfürümlü çocuklarda bu normal olduğu için herhangi bir şikayet bulunmaz.

Kalp hastalıklarına bağlı üfürümlerde ise morarma, sık nefes alma, çabuk yorulma, terleme, kilo alma, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı ve göğüs ağrısı, bayılma görülebilir. Bu tip belirtilerde çocuk veya yetişkin derhal doktora götürülüp tetkiklerinin yapılması gerekir. Bazı çocuklarda ise kalp hastalıkları bulunmasına karşın üfürüm dışında bir belirti görülmez.

Tanı:
Doktorun muayenesi sırasında stateskopla dinlemesiyle duyulan her üfürümün kendine ait özellikleri olur. Bu özelliklerden üfürümün hangi tip üfürüm olduğu anlaşılır. Gerek görüldüğü takdirde EKG (elektrokardiyogram), EKO (kalp ultrasonu) gibi tetkikler yapılıp kesin tanı konur.

Tedavi:
Üfürüme yol açan sebebe göre tedavi yöntemi değişir. Masum üfürümlerde kalp hastalığı olmadığından bu üfürümde tedaviye gerek görülmez. Organik yani masum olmayan üfürümlerdeyse üfürüme yol açan kalp rahatsızlığına göre değişik tedavi yöntemleri uygulanır.

Kalp Üfürümleri 2.065 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Mitral Kapak Sarkması
Kalpteki ventrikül (sol karıncık) ve atrium (sol kulakçık) arasındaki kapakçığa verilen isim mitral kapaktır. Devamı...
Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?
Kalpte bulunan 4 kapaktan biri olan Mitral Kapak, kalbin sol tarafını ikiye böler. Sol kulakçık atrium, sol Devamı...
Ventrikuler Septal Defekt
Doğumsal bir kalp hastalığı olan “interventriküler septal defekt” olarak da adlandırılan VSD; Devamı...
Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Sebepleri
Kalp ve damar hastalıkları kadınlrada en çok ölüme sebep olan hastalıklardır. Kadınlarda kalbi etkileyen Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.