Kan Pıhtılaşması Hamilelikte Düşük Doğuma Neden Olabilir

Kan Pıhtılaşması Hamilelikte Düşük Doğuma Neden Olabilir

Kan pıhtılasmasına neden olan genetik mutasyon hamilelikte düşük doğum yapılmasına neden olabilir. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmanın raporunda, hamileliğin 12. haftasında düşük yapan kadınlarda Factor V Leiden Geni’nin (FVL) yeniden düşüklere sebep olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden daha önce hamile kalıp düşük yapan kadınların FVL (Factor V Leiden Geni) taramasından geçip, gerektiği takdirde kan inceltici […]

Kan pıhtılasmasına neden olan genetik mutasyon hamilelikte düşük doğum yapılmasına neden olabilir. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmanın raporunda, hamileliğin 12. haftasında düşük yapan kadınlarda Factor V Leiden Geni’nin () yeniden düşüklere sebep olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden daha önce hamile kalıp düşük yapan kadınların (Factor V Leiden Geni) taramasından geçip, gerektiği takdirde kan inceltici tedaviler uygulanması ve gözlem altında kalmaları önerildi.

Araştırmada mutasyona uğramış FLV geni taşıyan 25 kadın ile 198 normal hamilelik geçiren kadında yapılan incelemede, mutasyona uğramış FLV geni taşıyanlarda normal doğum oranı %40 iken, FVL geninin normalini taşıyan kadınlarda bu oran %70 olduğu saptanmıştır.

Araştırmacılara göre, genetik mutasyon kanın pıhtılaşma mekanizmasını etkiliyor. Bu durum ise plasentadaki kan damarlarında pıhtılaşmaya neden oluyor.

taşıyan çoğu kadın normal bir hamilelik dönemi yaşayarak sorunsuz doğum yapabiliyor. Fakat kan pıhtılaşmasıyla ilgili başka bir çok riskte taşıyabiliyor.

FVL geninin taranması için “” adında bir tekniğin geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu teknik doğal kan pıhtılaşmasının daha sağlıklı gözlemlenmesine imkan sağlayacak.

Kan pıhtılaşmasında kişiye aspirin yada kan inceltici iğneler verilir.

Pıhtılaşma bozukluklarından en sık görülenler:

– Protrombin G20210A Mutasyonu: FLV mutasyonundan sonra 2. sıklıkta görülür. Düşük doğum ve gelişim geriliği riskini arttırır.

– Faktör V Leiden Mutasyonu (Aktive Protein C rezistansı): Faktör V Leiden gen mutasyonu denilen durumda Faktör V geninde bir nokta mutasyonu (G1691A) gerçekleşir.Bu mutasyona uğramış FLV taşıyıcıları ömür boyu yüksek derecede derin ven trombozu (damar tıkanıklığı) riski altındadırlar.

– Antitrombin 3, Protein C, Protein S eksikliği

– Metilen Tetrahidrofolat Redüktaz Enzimi Gen Mutasyonu (hiperhomosisteinemi): En sık C677T mutasyonu görülür. Görülme oranı %2-15 arasındadır. Bu kişilerde damarlarda pıhtılaşmaya bağlı tıkanıklıklar sonucunda kalp krizi, beyinde damarlarında tıkanıklık durumları görülebilir. Osteoporoz (kemik erimesi) daha erken yaşlarda gelişebilmektedir.

İlgili kelimeler:
kanda pihtilasma neden olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM