Lupus (Sistemik Lupus Eritematozus)

Lupus (Sistemik Lupus Eritematozus)

Daha çok genç kadınları etkileyen Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün (bağışıklık sistemi bozukluğu) hastalıklardan birisidir. Bu hastalıkta insanın kendi bağışıklık sisteminin kendi vücuduna ait bir bileşeni yabancı gibi algılaması demektir. Hafif geçirilebileceği gibi hayatı tehdit etme durumu da vardır. Kadınlarda 4 kat daha fazla görülür. Hastalığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Öncelikle deriyi etkiler. Kırmızı […]

Daha çok genç kadınları etkileyen Sistemik eritematozus (), otoimmün (bağışıklık sistemi bozukluğu) hastalıklardan birisidir. Bu hastalıkta insanın kendi bağışıklık sisteminin kendi vücuduna ait bir bileşeni yabancı gibi algılaması demektir. Hafif geçirilebileceği gibi hayatı tehdit etme durumu da vardır. Kadınlarda 4 kat daha fazla görülür. Hastalığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir.

Öncelikle deriyi etkiler. Kırmızı kabarık döküntü; yüzde, saçlı deride veya başka yerlerde ortaya çıkabilir, kabarık alanlar kalın ve pul pul dökülebilir. Diskoid Lupuslu insanların küçük bir kısmında ileride SLE gelişebilir.Deride değişime neden olduğu gibi, eklem iltihabına, hipertansiyona, sinirlerde tahribata neden olabilir. Belirtileri kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini baskılamaya yöneliktir. Bu ilaçlar atakları önlerler. Fakat kısa süre içinde hastanın durumunun iyileşmesi ve ilaca daha az gereksinim duyması sağlanmalıdır.

Böbrekler, merkezi sinir sistemini, kanı, kan damarlarını, akciğeri, kalbi etkileyen bir rahatsızlıktır.

SLE’li hastaların dikkat etmesi gereken bir takım öneriler vardır.

– Doymamış yağlardan uzak durarak, sadece saf zeytinyağı kullanın.

– Proteinli besinleri (et gibi) çok az az tüketin. Süt ve süt ürünlerinden uzak durun. Nişastalı besinleri ve sebze-meyveyi bol miktarda tüketin.

– Omega 3 yağ asidini içeren besinleri tüketin.

– Haftada en az 1 kez tuzlama olmayan sardalya yiyin  veya keten tohumu yağı alın.

– Günde iki kez 500 miligram siyah kuşüzümü yağı alın, bulunamıyorsa siyah kuşüzümü yiyin. Çuhaçiçeği ve siyah kuşüzümü yağları; gammalinolenic acid adı verilen değişik bir yağ asidinin doğal kaynaklarıdırlar. Günlük yediklerimizle alınması zor olan bu yağ son derece etkili bir anti-inflamatuvar (iltihap giderici denilebilir) bir maddedir. Bu deri, saç ve tırnakların sağlıklı bir şekilde büyümelerine olanak sağlar.

– Bol bol dinlenmeye özen gösterin.

– Eklem iltihabı varsa, migren için sıklıkla kullanılan gümüşdüğme (pire otu) (Tanacetum parthenium) bitkisini alın. Günde bir adet kapsüllerinden de yutabilirsiniz. Eklem şikayetleriniz devam ettiği sürece kullanabilirsiniz.

– Bol su için (en az 3 litre)

– Doktorunuz dahil olmak üzere kimsenin sizi ümitsizliğe sürüklemesine izin vermeyin. Doktor kontrolünden çıkmayın.

– Düzenli egzersizler ve zorlamayan sporlar yapın. Eklem iltihabı varsa yüzün. Bu sizin rahatlamanızı da sağlayacaktır.

İlgili kelimeler:
lupus hastası nelere dikkat etmeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM