Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum hangi besinlerde bulunur? magnezyum hangi gıdarlarda bulunur? ve magnezyum eksikliği nasıl geçer? gibi sorular son dönemde sık sık artıyor. Magnezyum eksikliği günümüzde %75’lere varan oranlara kadar çıkmış durumda. Kramp girmelerinden, kalp sorunlarına kadar ciddi bir öneme sahip olan bu değerli mineral sağlıklı vücut için gerekli. Peki magnezyum eksikliğinin belirtleri neler? Endoktronoloji Profesörü Mitat Bahçeci‘nin […]

Magnezyum hangi besinlerde bulunur? magnezyum hangi gıdarlarda bulunur? ve magnezyum eksikliği nasıl geçer? gibi sorular son dönemde sık sık artıyor. Magnezyum eksikliği günümüzde %75’lere varan oranlara kadar çıkmış durumda. Kramp girmelerinden, kalp sorunlarına kadar ciddi bir öneme sahip olan bu değerli mineral sağlıklı vücut için gerekli. Peki magnezyum eksikliğinin belirtleri neler?

Endoktronoloji Profesörü Mitat Bahçeci‘nin yapmış olduğu değerlendirmeler şu şekilde; ”Vücut içinde en sık bulunan minerallerin dördüncüsüdür. Magnezyum, 300’ün üstünde metabolik sorunlarda baş rol oynar. Bu derece ciddi bir mineral eksikliği vücutta kas kramplarından tutun kalp ritim bozukluklarına kadar varan sağlık problemlerine yol açabilir. Fakat üzgünüm ki ülkemizde %75 civarında kişiler günlük magnezyum ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Türk toplumu olarak sınıfta kaldık.

Magnezyum, yarısı kemiklerde yarısı kas ve yumuşak dokuya sahip bölgelerde bulunuyor. Kandaki miktarı yaklaşık %’1 den daha azdır. Günümüz de her 100 kişiden 75’inin magnezyum durumundan kötü olduğu, durumun iyiye gitmemesi açıkcası beni endişelendiriyor. İştah kaybı, kusmalar, bulantı, halsizlik ve bitkinlik olarak bazı belirtilerle magnezyum eksikliği kendini belli eder. Ayrıca uyuşma, sızlama, kas krampları, epilepsi tarzında nöbetleri de magnezyum eksikliğinin diğer sebepleri olarak diyebilirim.

Aşırı ağır magnezyum eksikliği kanda kalsiyum ve potasyumun düşmesine neden olabilir. Kan, kalsiyum oranını ayarlayan paratiroid hormonunun salgılanması için de magnezyuma ihtiyaç duyar. Eksiklik durumunda ellerde kasılmalar, kas spazmları sık sık yaşanır. Kötü kontrollü diyabet, crohn ve çölyak gibi bir takım hastalıklarla, alkolizm ile çeşitli ilaç bağımlılığına kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Protein sentezi, hücresel enerji üretimi ve depolaması, hücre büyümesi ile yeniden onarımı gibi 300’ün üstünde metabolik olayda magnezyum etkisi bulunur. Yine sinir iletimi, kas kasılması, kan basıncı, glukoz ve insülin gibi metabolizma düzenlemesine katkıda bulunur. Magnezyum en iyi yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. Bunlar; Maydanoz, marul, tere oto, ıspanak, roka gibidir. Ayrıca balık, badem, bakla ve tam tahıllar, kakao, muz ve avakado da magnezyum açısından oldukça zengin besinlerdir.” Profesör doktor Mithat Bahçeci’nin açıklamaları böyleydi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM