Makat Bölgesinde Kaşıntı Olması

Makat Bölgesinde Kaşıntı Olması

Pruritus ani adı verilen makat bölgesinde oluşan anal kaşıntı kişiler arasında sık rastlanan sorunlardan biridir. En çok çocuk ve yaşlılarda görülür. Çocuklarda görülmesinin en büyük sebeplerinden biri parazit yada kılkurdu varlığıdır. Yaşlılarda görülmesinin en önemli nedeni ise deride oluşan kuruluktur. Doktora gittiğinizde anal kaşıntı nedenleri araştırılırken sedef gibi bir deri hastalığının, deri kanseri ve ya […]

adı verilen makat bölgesinde oluşan kişiler arasında sık rastlanan sorunlardan biridir. En çok çocuk ve yaşlılarda görülür. Çocuklarda görülmesinin en büyük sebeplerinden biri yada varlığıdır. Yaşlılarda görülmesinin en önemli nedeni ise deride oluşan kuruluktur.

Doktora gittiğinizde anal kaşıntı nedenleri araştırılırken sedef gibi bir deri hastalığının, deri kanseri ve ya bir mantar enfeksiyonunun işaretleri aranabilir. Anal kaşıntı nedeni olarak az rastlansa da, kaşıntı ve tahrişe neden olabilecek, hemoroid, anal fissür, anal fistül varlığını da araştırabilirler.

Kaşıntıya neden olabilecek sebepler:

Aşırı bakım; bazen kişler daha temiz olsun diye anüs bölgesini sabun bezi ve sabunla iyice temizlemeye özen gösterirler. Bu durumda anüs bölgesinde kaşıntı, yanma ve tahriş görülebilir.

İlaç Reaksiyonları; kişiler kaşıntıları gidermek için kendi kafalarına göre ilaç kullanabilirler. Bu ilaçlar tahrişe neden olurlar ve kaşınma ile yanmayı arttırabilirler.

Stres; henüz kanıtlanmamış olsa da, bazı doktorlar stresin kaşıntıya neden olduğunu düşünmektedirler.

; normalde anak kanalını kapalı tutan kaslar gevşerse, dışkı dışarı sızabilir, bu da bölgede tahrişe neden olabilir.

Kötü bakım; dışkılama sonrasında uygun temizlik yapılmaması, o bölgede dışkı artıkları yüzünden tahrişe ve kaşıntıya neden olur.

Tedavisi:

Daha önceden kronik anal kaşınması olanlarda, anüs bölgesine ışın tedavisi, alkol enjeksiyonu ve hatta bu bölgedeki deri ve sinirleri çıkarmak için ameliyat yapılırdı. Günümüzde bu uygulamalar ortadan kalkmıştır.

Anüs bölgesindeki kaşıntı için aşağıdaki önerilere göz atın.

1- Gece, gündüz her dışkılama sonrasında anüs bölgesini tahriş etmeden nazikçe temizleyin. Bu bölgeyi her daim temiz tutmaya özen gösterin.

2- Sürekli kaşıma tahrişe yol açtığı için kaşınmayı kesin. Ne kadar çok kaşırsanız, o kadar çok kaşınırsınız. Kaşıntı için bölgeye soğuk uygulamayı deneyin ya da kaşıntıyı azaltmak için antihistaminik bir ilaç da alın.

3- Dışkı sızıntısı olduğu takdirde, deride yaptığı tahrişi engel olabilmek için bu bölgeye bez koyun ve gerektikçe değiştirin.

Bütün bunlara rağmen kaşıntınız hala devam ediyorusa bir doktora başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM