Mammografi

Mammografi

Radyolojide yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme metodu olan mammografi aslında X ışını kullanan bir çeşit röntgendir. Fakat normal röntgene kıyasla biraz daha farklı enerjiye sahip, filtre edilmiş X ışınları ve küçük odak boyutu sayesinde detaylı, çözünürlüğü yüksek görüntüler alınır. Nasıl uygulanıyor? Meme kanseri tedavisinde erken tanı çok önemlidir ve bu kanserde en erken teşhisi etkili […]

Radyolojide yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme metodu olan aslında X ışını kullanan bir çeşit röntgendir. Fakat normal röntgene kıyasla biraz daha farklı enerjiye sahip, filtre edilmiş X ışınları ve küçük odak boyutu sayesinde detaylı, çözünürlüğü yüksek görüntüler alınır.

Nasıl uygulanıyor?

Meme kanseri tedavisinde erken tanı çok önemlidir ve bu kanserde en erken teşhisi etkili bir biçimde yapan alet mammografidir. Mammografi tetkiki, meme dokusu plastik bir baskı aletiyle film kasetinin bulunduğu bölüm arasına sıkıştırılıp sabitleştirilerek gerçekleştirilir. Günümüzde meme kanserinin çok yaygın olması nedeniyle, Mammografi büyük bir önem taşır.

Mammografi meme kanseri teşhisinde çok önemlidir çünkü; meme kanserinin en erken bulgusu olan küçük kireçlenme odaklarını gösterebilen tek görüntüleme metodudur. Meme kanserini başlangıç aşamasında yakalamak önemlidir. Meme kanserinin büyüyüp ele gelecek şekilde kitle ya da meme cildinde değişiklik oluşturması, elle veya gözle hasta tarafından farkedilmesi, kanserin başlamasından sonraki uzun yıllara denk gelir. Yani bu aşamaya gelmiş bir meme kanserinin oluşması için üstünden uzun yıllar geçmesi gerekir.

Ülkemizde kadınlarımız bu konuyla ilgili gün geçtikçe bilinçlenmeye başladıkları için, kontrol amaçlı çektirilen mammografi oranı gün geçtikçe yükselmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise, 40 yaşını aşmış her kadın rutin olarak mammografi çektirerek, meme kanseri taraması yaptırmaktadır.

Ne sıklıkta uygulanmalı?

Şikayetleri olmayan kadınlar bile 35-40 yaşlarında temel oluşturacak bir mammografi çektirmelidirler. Bu 40 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl düzenli olarak yapılması gereken rutin kontroller halini almalıdır. Kontrol amaçlı mammografi çektiren bayanların, bir önceki mammografi filminide yanlarında bulundurmaları gerekir. Böylece eski filmle, yeni çekilen mammografi arasında, olası değişimler farkedilebilir.

35 yaşının altındaki kadınlarda meme dokusunda süt bezleri daha yoğun olduğu için mammografi yeterli olmaz. Bu yaş grubunda meme kanseri görülme olasılığı daha azdır. Mammografi, özel bir şikayeti olmayan, genç bayanlarda, radyasyon verilmesi ve tanısal değerlerin düşük olması sebebiyle rutin bir şekilde uygulanmaz. Genç bayanlarda meme sorunlarının tanısında ultrasonografi genellikle yeterli olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler