Memede Kitle

Memede Kitle

Memede Kitle Ne Manaya İşaret Eder? Ergenlik çağına girdikten, dağa doğrusu memeler gelişmeye başladıktan sonra sık sık elle muayene etmekte yarar vardır. Bu muayeneler meme yapısına aşina olmanıza, böylece görülebilecek herhangi bir değişikliği hemen farketmenize olanak sağlayacaktır. Adet dönemlerinde memelerde dolgunluk ve sertleşmeler yaşandığı için, bu kontrolleri adet döneminin hemen sonrasında yapmak daha uygundur. Bu […]

Ne Manaya İşaret Eder?
Ergenlik çağına girdikten, dağa doğrusu memeler gelişmeye başladıktan sonra sık sık elle muayene etmekte yarar vardır. Bu muayeneler meme yapısına aşina olmanıza, böylece görülebilecek herhangi bir değişikliği hemen farketmenize olanak sağlayacaktır. Adet dönemlerinde memelerde dolgunluk ve sertleşmeler yaşandığı için, bu kontrolleri adet döneminin hemen sonrasında yapmak daha uygundur. Bu kitleler selim (iyi huylu) ve habis (kötü huylu) olabilirler.

Selim (iyi huylu) Kitle Ne Demektir?
Kistik Hastalık (): En sık rastlanan meme kitlesi nedenidir. Kistlerin içleri sıvıyla doludur ve bu sıvıların miktarı adet öncesinde artar, meme hassas olur, ağrı ve gerginlik hissedilir. İki memede de yayılmış bir biçimde olur ve büyüdüklerinde düzgün yuvarlak hareketli sert kitleler şeklinde hissedilirler. Menopoz dönemine girildiğinde yavaş yavaş kaybolmaya başlarlar.
Yağ bezeleri (lipomlar): Vücutta meme dışında değişik bölgelerde de görülebilen bu kitleler, farklı çaplarda, ağrısız kitlelerdir, yağ dokuları içerirler.
Fibroadenomlar: Genellikle erken yaşlarda görülen, ekseriyetle ağrısız, sert, yumurtamsı, tek kitlelerdir. Çoğu zaman rastlantı sonucu farkedilirler.
Papilloma ( intraduktal papilloma): Meme ucunda kanlı akıntıya sebep olan bu kitleler, meme ucu gerisindeki ana süt kanalı duvarında ortaya çıkan siğile benzeyen yapılardır.

Habis (Kötü Huylu) Kitle Ne Demektir?
Bu tümörler memenin 3 bölgesinden gelişebilirler.
Meme kanalı kanserleri: En çok rastlanan kötü huylu türdür.
Meme bezi kanserleri: Lobüler kanser adı verilen, meme bezi kaynaklı bir kanser türüdür.
Ara dokuların kötü huylu tümörleri: Bez ile bez kanallarının arasındaki kısımda görülen bu tür, en nadir rastlanan vakadır.

Meme kitleleri el ile teşhis edilebilen ve el ile anlaşılamayıp, görüntüleme yöntemleri sayesinde farkedilebilen olmak üzere 2 bölüme ayrılırlar. Bu durumlarda aşağıdaki yöntemlerden istifade edilir.

: Hususiyetle kistleri, solid (katı) kitlelerden ayırmakta yarar sağlar.
Mamografi: Dokunmakla algılanamayan, minik kitlelerin dahi teşhis edilmesini sağlar. Bilhassa 40 – 50 yaşından sonra muntazam aralıklarla yapılması öngörülür.
İğne biyopsisi: Bahusus el ile farkedilebilen kitlelerde, kitle içerisinden doku örneği alarak laboratuvar ortamında analiz etme maksadıyla yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM