Narın Faydaları

Narın Faydaları

Nar, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi pek çok hastalıktan korur. İçinde barındırdığı bu maddeler sayesinde şekeri ve kolesterolu dengeleyen nar, kalp sağlığını da koruduğu gibi kanser hücrelerinin gelişmesini engellemektedir. ADB’de yapılan araştırmalarda nar suyunda bulunan bileşikler kanser hücrelerinin ilerlemesini engeller ve prostat kanserinin metastazına sebep olan kimyasalın etkisini azaltır. Böylece kanser hücrelerinin ilerlemesini […]

, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi pek çok hastalıktan korur. İçinde barındırdığı bu maddeler sayesinde şekeri ve kolesterolu dengeleyen , kalp sağlığını da koruduğu gibi kanser hücrelerinin gelişmesini engellemektedir. ADB’de yapılan araştırmalarda suyunda bulunan bileşikler kanser hücrelerinin ilerlemesini engeller ve prostat kanserinin metastazına sebep olan kimyasalın etkisini azaltır. Böylece kanser hücrelerinin ilerlemesini önler..

Erkeklerde ölüme neden olan ikinci kanser türü prostat kanseridir. Ameliyat sonrası kanser yeniden nüksederse erkeklik hormonu olan testosteron seviyesi azaltılmaya çalışılır. Amaç kanserli hücrelerin yayılmasına engel olunmak istenmesidir. Çünkü kanserli hücreler yayılmak için testosteron hormonuna ihtiyaç duyar. Fakat zamanla kanser, hormonu azaltıp baskı altına alan bu tedavi yöntemini bertaraf edip yeni yol bulur ve tekrar yayılmaya başlar.

Nar meyvesinin yüzde 15’i karbonhidrat, yüzde 0.8’i protein, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demirdir. Nar tanelerinden öte tüm meyveden meydana gelen nar suyunun yeşil çaya nazaran çok daha güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğu bilinmektedir. Günde bir bardak içilen nar suyu erkeklerde cinsel performansı artırıp, ereksiyon problemi içinde kullanılabilir.

Meyve kabuğu, tanen, glikozitler ve alkaloit içerir. İshali kesen ve kurt düşürücü özelliği vardır. Cilt üzerindeki enfeksiyon ve yaraları iyileştirir. Ayrıca meyve kabuğu tanenlerinin antioksidan ve anti-tümör etkileri bulunur. C vitamini yönünden zengindir. Narın kabuğu çay gibi demlenerek içilirse, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Bunlar yanında, idrar söktürücü, kan yapıcı, tansiyon düşürücü, enerji verici ve zarına kadar her şeyi ile insana faydalı olan bir meyvedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM