Pıhtı Atması Neden Olur?

Pıhtı Atması Neden Olur?

Hayatımız teknolojinin de ilerlemesiyle oldukça durağan ve hareketsiz geçmeye başladı. Uzun zaman hareketsiz kalmak, saatlerce oturmak insana zarar veren etkenlerden. Eğer böyle bir durumdaysak yapmamız gereken oturduğumuz yerde de olsa elimizi, kolumuzu hareket ettirmek, ayaklarımızı ovuşturmak bir şekilde vücudumuzda kan dolaşımın sağlamak olmalıdır. Pıhtı atması uzun süre hareketsiz kalmanın sonuçlarından  sadece biridir. Bu şekilde oluşan […]

Hayatımız teknolojinin de ilerlemesiyle oldukça durağan ve hareketsiz geçmeye başladı. Uzun zaman hareketsiz kalmak, saatlerce oturmak insana zarar veren etkenlerden. Eğer böyle bir durumdaysak yapmamız gereken oturduğumuz yerde de olsa elimizi, kolumuzu hareket ettirmek, ayaklarımızı ovuşturmak bir şekilde vücudumuzda kan dolaşımın sağlamak olmalıdır.

uzun süre hareketsiz kalmanın sonuçlarından  sadece biridir. Bu şekilde oluşan dünyada ölüm sebepleri arasında 3. sırada yer alır. Ölüme bile götürebilen bu rahatsızlık toplardamarda pıhtı oluşmasıyla başlıyor. Ordan akciğere giderek insanı öldürebilen, kan akışını kısmen ya da tamamen durduran pıhtı, tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen çok bilinmeyen rahatsızlık. Pıhtı atması her yaştan insanda görülebilir.

 

Kimler risk altındadır:

Ailesinde böyle bir rahatsızlık geçirmiş olanlar genetik olarak risk altındadırlar. Ayrıca uzun ve ağır ameliyatlar sonrası, normal yaşantısına geç dönecek insanlarda pıhtı atması oluşabilir. Sigara, alkol, kilo, hareketsiz işlerde çalışmak, saatlerce bilgisayar başında oturmak, uzun süren yolculuklar pıhtıya neden olabilmektedir.

 

Pıhtı atması belirtileri:

Bir bacak veya kolun aniden şişmesi sonra ağrı hissedilmesi, ödem oluşması evvela pıhtı atmasını akla getirir.

Bu belirtilerin dikkate alınmaması, pıhtı duvarından koparak, kan akımıyla kalbe giden oradan da akciğere ulaşan pıhtının tehlikeli sonuçlar doğurmasına neden olabilir.

 

:

Uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınmalı, arada kalkarak dolaşıp hareket etmeliyiz. Baldır kaslarımızı çalıştırmak, yeterli sıvı almak, beslenmemize dikkat etmek, kilo vermek ve sigaradan uzak durmak pıhtı atmasından korunmamıza yardımcı olacaktır.

Eğer risk yüksekse ilaç tedavisi ve imdadımıza yetişir.

İlgili kelimeler:
vücud neden pıhtı atar, pıhtı neden olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM