Prostat Kanseri ve Belirtileri

Prostat Kanseri ve Belirtileri

Prostat, erkeklerde cinsel işlev ve idrar yapma fonksiyonlarının sağlıklı olabilmesi için gerekli olan ceviz büyüklüğünde ve kestaneyi andıran bir organdır. Prostat kanseri, erkeklerde sık görülen kanser tipleri arasında yer alır. Kanser; hücrelerin bölünme mekanizmasının kontrolden çıkması, yani kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve durdurulamaması demektir. Bu kanser hücrelerinin yayıldığı anlamına gelir. Prostat hücrelerinde bölünmenin kontrolsüzlüğü sonucu, […]

Prostat, erkeklerde cinsel işlev ve idrar yapma fonksiyonlarının sağlıklı olabilmesi için gerekli olan ceviz büyüklüğünde ve kestaneyi andıran bir organdır. Prostat kanseri, erkeklerde sık görülen kanser tipleri arasında yer alır.

Kanser; hücrelerin bölünme mekanizmasının kontrolden çıkması, yani kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve durdurulamaması demektir. Bu kanser hücrelerinin yayıldığı anlamına gelir.

Prostat hücrelerinde bölünmenin kontrolsüzlüğü sonucu, hücreler sürekli olarak bölünür ve bulunduğu yerin etrafındaki dokulara baskı yapmaya başlar. Bu doku ve hücreler vücudun kimyasını ve mekanizmasını bozarlar. Bu şekilde ortaya çıkan kanser çeşidine prostat kanseri denir. Genellikle 50 yaş üstü erkelerde görülür. Prostat kanseri oluşma riskini arttıran faktörler özellikle yağlı beslenme ve şişmanlıktır.

Erken dönemde belirti vermeyen hastalıkta ileriki dönemlerde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaktadır.

* Bazı hastalarda asla belirti vermez.
* İdrar yapamama ve ağrı duyulması veya sık idrara çıkma
* İdrarda kan görülmesi,
* Acil ihtiyaç giderme isteği,
* İştahsızlık
* Kesintili ve ince idrar yapma
* Karnın alt kısmında kunt bir ağrı,
* Meni sıvısında kan görülmesi,.
* İşemeye başlamada zahmet çekme
* Cinsel isteksizlik
* Sırt, bel ve kalça ağrısı
* Mesaneyi tam olarak boşaltamama gibi sorunlar yaşandığında kanser olma olasılığı çok daha güçlüdür. Fakat bu belirtiler prostat kanseri olduğunuz anlamını da taşımaz..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM