Renklerin İnsan Psikolojisine Etkileri

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkileri

Işığın cisimlere çarpıp yansımasıyla gözde bıraktığı etkiye renk denir. Renklerin insan psikolojisine etkileri bilinir. Ruh hallerimizi hangi renk nasıl etkilerler, üzerimizde nasıl bir etki bırakır, hangi renk bize iyi gelir? Gibi sorunların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Psikolojik etkilere göre renkler soğuk renkler ve sıcak renkler olmak üzere ikiye ayrılır. Sarı, turuncu, kırmızı sıcak renklerdir. Mavi, mor, […]

Işığın cisimlere çarpıp yansımasıyla gözde bıraktığı etkiye renk denir. bilinir. Ruh hallerimizi hangi renk nasıl etkilerler, üzerimizde nasıl bir etki bırakır, hangi renk bize iyi gelir? Gibi sorunların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Psikolojik etkilere göre renkler ve olmak üzere ikiye ayrılır. Sarı, turuncu, kırmızı sıcak renklerdir. Mavi, mor, yeşil soğuk renk.

Sıcak renkler neşe, sevinç hissi vererek metabolizmayı hızlandırır. Soğuk renklerin ise geri çekilme, uzaklık etkisi verdiği söylenir. Fazla sıcak renk ise heyecan, yorgunluk, Şiddet, saldırganlık ve konsantrasyon güçlüğü yaratabilir. Soğuk renkler tam tersi etki yapmaktadır.

Uzmanlara göre uykusuzluk problemine mor, sinirsel bozukluklara sarı, sakinleşmesi gerekenlere mavi, canlanmak isteyenlere turkuaz, neşelenmek isteyenlere de turuncu renk iyi önerilebilir.

Renkler insan psikolojini etkilemelerinin yanı sıra insan fizyolojisini de etkiler. Renkler üzerine araştırması olan “Hayatınızı Renklendirin” isimli kitapta toplayan Howard ve Dorothy Sun’a göre, insan beynini etkileyebilen renklerin insan fizyolojisi üzerinde de çeşitli etkileri vardır. Renkler, psikolojik ve fizyolojik etkileri şöyle sıralanıyor:

Kırmızı:

Fizyolojik olarak kan basıncını ve adrenalini arttıran kırmızı rengin insan psikoloji üzerine etkisi uyanık, devamlı tetikte olmayı sağlamasıdır. Bu rengi sevenler dışa dönük ve arkadaş canlısıdır.

Sarı:

Sarı rengi kullanan insan psikolojik olarak olumlu ve canlılık özellikleri gösterir. Fizyolojik olarak ise sinirsel bozukluklara iyi geldiği söylenir. Sarıyı seviyorsanız entellektüelsiniz. Akıl ve mantıklısınız.

Turuncu:

Neşeyi teşvik eden turuncu renk, sindirim sistemine ve metabolizmaya iyi gelerek, çalışmasını sağlar. Turuncuyu sevenler cesur ve maceracı yapıya sahiptir. Gülmeyi güldürmeyi severler.

Turkuaz:

Canlandırır ve psikolojik olarak insana serinlik veren bir özelliği vardır. Ayrıca fizyolojik olarak ağrı kesicidir. Turkuaz tercihini kullananlara karşı insanlar büyük ilgi duyar.

Yeşil:

Fiziksel olarak kalp ve göğüs problemlerine iyi gelen yeşil renk, ruhsal olarak insana uyum ve dengeyi getirir. Yeşil severler, paylaşımcı ve uyumlu insanlardır.

Mavi:

Mavi rengin sakinleştiren ve barışı teşvik eden tarafı vardır. Kan basıncını düşüren mavi renk boğazda oluşan problemleri de çözer. Mavi severler sorumluluk sahibi ve sadık insanlardır.

Mor:

İç bilinçte uyanışa neden olan mor renk, fizyolojik olarak uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Magenta:

Magenta renginin insan ruh sağlığına sevgi ve şefkat veren bir etkisi vardır. Fiziksel olarak migren ve baş ağrılarını hafifleterek iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM