Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Genelde kalıtsal bir cilt hastalığıdır. Bu yüzden ailesinde sedef hastası olan kişi, diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminden kaynaklandığı kanaati vardır. Her 1000 kişiden 1’inde sedef hastalığı görülür. Sedef hastalığında deri hücreleri sadece 3-4 günde olgunlaşır ve hücreler yüzeyde yığılarak deriden kalkık kırmızı lezyonları oluşturur.Oysa […]

Genelde kalıtsal bir cilt hastalığıdır. Bu yüzden ailesinde hastası olan kişi, diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminden kaynaklandığı kanaati vardır. Her 1000 kişiden 1’inde görülür. Sedef hastalığında deri hücreleri sadece 3-4 günde olgunlaşır ve hücreler yüzeyde yığılarak deriden kalkık kırmızı lezyonları oluşturur.Oysa normal deri hücreleri 28-30 günde olgunlaşır ve deri yüzeyinden fark edilmeden dökülür. Sedef kadınlarda daha fazla görülür. Genelde 15-35 yaş arasında ortaya çıkar.

Stres, cildin güneş ışığına karşı duyarlılığı ve aşırı güneş ışığına maruz kalması, bazı ilaçlar, hızlı kilo artışı gibi etkenler sedef hastalığını tetikleyebilir. Sedefte vücudun çeşitli yerlerinde kabarma ve kepeklenmeler olur. Genellikle eklem yerlerinde, kafada, diz ve dirseklerde, el tırnaklarında görülür. Hastalığın tedavisi olmasına karşın, tekrarlama kronik ve sürekli devam etme gibi özelliği vardır. Bazı hastalarda uzun zaman görülmeyip aniden ortaya çıktığında olur.

Sedef () hastalığının belirtileri ve tanı
Ateş, titreme, halsizlik, aniden gelen fenalık hissi, bazı hastalarda eklem ağrıları, bazen el ve ayaklarda tutulma, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan belirgin bir kepeklenme arasındadır. Bu kepeklenmelerin koparılmaması önemlidir. Sedef hastalığının teşhisi genelde doktorun yaptığı deri muayenesi ile konur. Nadiren, deri biyopsisi gerekir. Tırnaklarda küçük çukurcukların varlığı sedefin göstergesidir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Tedavisi:
Banyo yaparken duş veya sıvı sabun yerine yağ banyosu yapılmalı. Vücuda yağlı kremler sürülmemeli. Yağ katkılı bebek sabunları, kleresinli sabunlar kullanılmalı. Bu yağ banyosu günlük olarak yapılırsa faydalı olur. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey bir gün önceki yağdan vücudu arındırıp, tekrar yağlanmasıdır. Sedef hastalığının tedavi sürecinde vücudu tahriş edebilecek kozmetik ürünlerden uzak durmak gerekir. Bunun yanında beslenmeye dikkat etmeli, baharatlı yemekten kaçınılmalı. Giyilen kıyafetlerin rahat ve bol olmasına özen göstermek, hava alan kıyafetler giymek gerekir. Ayrıca pamuklu iç çamaşırı kullanmak tedavi sürecinde ve sonrasında faydalıdır. Güneş ışığından mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Hastalığı tedavide ilaç kullanılabileceği gibi, ışın tedavisi de uygulanabilir.

Bu hastalıkta beslenme çok önemlidir. Yağlı balık yenmesi öneriler arasındadır. Bol miktarda beta-karoten içeren besinlerle beslenmeli, bağışıklık sistemi için C, E ve B6 vitaminlerinin olduğu besinleri tüketmelidir. Sebzelerden brokoli, sarımsak, soğan, domates ve tavuk eti, ton balığı ciltteki kepeklenmelere karşı yararlıdır. Stres etkenini hafifletmek içinse B kompleks vitamin takviyesi alınması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM