Sempatik Sinir Sistemi Nedir?

Sempatik Sinir Sistemi Nedir?

Sempatik sinirler; bizim isteğimiz dışında çalışırlar ve iç organlarımızın çalışmasını düzenleyen otonom sinir sisteminin birer parçalarıdırlar.   Sinir sisteminde duyularla hareket eden bölüm olan sempatik sinirler, sevinç, heyecan, korku gibi durumlarda aktif hale gelerek, kan basıncını arttırır, kalbi hızlandırır, sindirimi yavaşlatır. Göz bebekleri büyür, kanda şeker oranı artar.   Sempatik sinir sistemi, omuriliğin boyunla bel […]

; bizim isteğimiz dışında çalışırlar ve iç organlarımızın çalışmasını düzenleyen otonom sinir sisteminin birer parçalarıdırlar.

 

Sinir sisteminde duyularla hareket eden bölüm olan sempatik sinirler, sevinç, heyecan, korku gibi durumlarda aktif hale gelerek, kan basıncını arttırır, kalbi hızlandırır, sindirimi yavaşlatır. Göz bebekleri büyür, kanda şeker oranı artar.

 

, omuriliğin boyunla bel arasında uzanan merkezi bölüm ve “sempatik ganglionlar ile “ganglionlar arası dallardan” veya “ganglionlardan organlara giden sinir liflerinden” kurulan çevresel bölümden oluşmuştur.

 

Merkezi Bölüm:

Omuriliğin boyun ve bel bölgesi arasında uzanan “” adı verilen omurilik bölümü ve beyinde bazı korteks ve korteks altı yapıdan oluşmuştur.

 

Çevresel Bölüm:

Sempatik ganglionlar, arası dallar, ganglionlardan organlara varan sinir liflerinden meydana gelmiştir. 20-25 çift sempatik bulunur. Bunlar omuriliğin ön yüzünde iki yanda tespih taneleri gibi sıralanmış şişliklerden. Bu ganglionları birbirine bağlayan yapı vardır. Buna ganglionlar arası bağ denmektedir. Bu bağda bulunur.

Ganglionlardan çıkarak organlara giden sinir lifleri ya tek başına veya bir atardamarın çevresinde bir bağ oluşturup giderler. Bir başka sinirin lifleri arasında da gitmesi gereken organa varırlar.

Sempatik sistem savunma ve hücum gibi yoğun kas hareketlerine gerek duyulduğunda sindirim sistemi dışındaki organların yüksek düzeyde çalışmalarına imkan sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM