Ses Kısıklığı

Ses Kısıklığı

Sesteki olumsuz tüm değişiklikleri kapsayan genel durumlara “ses kısıklığı” denir. Sesteki değişimler çatallanma, sesin boğuk çıkması vb. şeklinde olabilmektedir. Değişiklikler genellikle ses tellerinde gelişen rahatsızlık sonucunda olur. Nefes alıp verirken gırtlağımızın sağ ve sol tarafında yer alan ses telleri açılmaktadır. Konuşma sırasında da bir araya gelip kapanırlar. Bu sırada aradan geçen hava akımı ses tellerinin […]

Sesteki olumsuz tüm değişiklikleri kapsayan genel durumlara “ kısıklığı” denir. Sesteki değişimler çatallanma, sesin boğuk çıkması vb. şeklinde olabilmektedir. Değişiklikler genellikle tellerinde gelişen rahatsızlık sonucunda olur. Nefes alıp verirken gırtlağımızın sağ ve sol tarafında yer alan açılmaktadır. Konuşma sırasında da bir araya gelip kapanırlar. Bu sırada aradan geçen hava akımı ses tellerinin titreştirerek sesi oluşturur. Ses tellerinde meydana gelen kitleler, ses tellerinin kapanma düzenini bozar ve ses kısıklığına neden olurlar.

Nedenleri:

Bir çok nedeni olabilir ve bunlar coğunlukla ciddi bir hastalık değildirler. Ses kısıklığına yol açan en baş nedenlerden biri soğuk alıngınlığıyla oluşan akut larenjit ve sesin aşırı derecede zorlanmasıdır. Ses kısıklığına bir neden de sesin uygunsuz kullanımıdır. Bu kötü kullanım vokal adı verilen ve polip oluşmasına sebep olur. Vokal çocuklarda ve sesini çok kullanan büyüklerde görülmektedir. Bu olayın kansere dönüşmesi nadiren görülmüştür.

Yetişkin insanlarda ses kısıklığına neden olan diğer bir sebep gastroözofageal reflüdür. Bu rahatsızlık mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşur. Bu kişilerin sesleri sabah kötü olur fakat gün içinde giderek açılır. Reflü hastalarında çoğu kez boğazda takılma ve sık boğaz temizleme hissi bulunur. Sigara kullanan kişilerde de ses kısıklığı görülebilir. Böyle bir durumda kişinin doktora başvurması gerekir. Nörolojik hastalıklar, kadınların adet dönemleri, alerji, guatr ve yaşlılıkta ses kısıklığına neden olabilecek faktörler arasındadır. Ses kısıklığı sesini yoğun olarak kullanan meslek dallarında da sıkca görülür.

Ses Kısıklığını Kim Tedavi Eder ve Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer ses kısıklığı iki haftadan uzun sürdü ise veya nedeni belirlenemiyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz doktoru hastayı muayene etmelidir. Ses rahatsızlıkları kulak burun boğaz doktoru ve ses terapistinden oluşan bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

• Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun bir süredir varsa.

• Ses kısıklığına, ağrı, öksürükle kan gelmesi, yutma güçlüğü, boyunda şişlik eşlik ediyorsa.

• Birkaç günden daha fazla süren tam ses kısıklığı veya çok ciddi ses değişikliği oluştuysa gecikmeden Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmak gerekir.

Tanı ve Tedavisi:

Doktor hastanın ve hastalığın öyküsünü alır ve hastanın ağzına ayna yerleştirerek ses tellerini muayene eder. Bazen endoskopik yöntemde kullanılabilir.

Tedavi hastalığın nedenine göre değişim gösterir. Çoğu ses kısıklığı ses istirahati ile tedavi edilebilmektedir. Doktorunuz size sesinizi doğru kullanma yöntemleri hakkında bilgi verir ve sizi ses terapistine gönderir. Dumanlı ortamlardan ve sigaradan uzak durmak ses tellerinin sağlığı için gereklidir. Ayrıca bol sıvı tüketmek ve evinizin havasını nemlendirmek ses telleri için faydalı olur. Kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durmak gerekir. Ses istirahati ve ilaç tedavileri ile iyileşme imkanı olmayan bazı ses teli rahatsızlıklarında cerrahi tedavi gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM