Transaminazlar

Transaminazlar

Karaciğer hücrelerinde bulunan enzimlerdir. Karaciğer hasarında hücre dışına sızarak, hasarın şiddeti hakkında bilgi verirler. Bir aminoasitteki amin grubunun bir keto asite aktarılarak başka bir aminoasit oluşturulması tepkimesinde rol oynarlar. Transaminazın kan seviyesinde yükselmesi, karaciğerdeki bozukluğa bağlı olarak iki enzimin hücre dışına sızması anlamı taşır. Bu enzimler karaciğerdeki rahatsızlığın derecesini yansıtırlar. Hemen hemen bütün karaciğer hastalıklarında […]

hücrelerinde bulunan enzimlerdir. hasarında hücre dışına sızarak, hasarın şiddeti hakkında bilgi verirler. Bir aminoasitteki amin grubunun bir keto asite aktarılarak başka bir oluşturulması tepkimesinde rol oynarlar.

Transaminazın kan seviyesinde yükselmesi, karaciğerdeki bozukluğa bağlı olarak iki enzimin hücre dışına sızması anlamı taşır. Bu enzimler karaciğerdeki rahatsızlığın derecesini yansıtırlar. Hemen hemen bütün karaciğer hastalıklarında kandaki , özellikle de ALT (SGPT) artar.

Alkole bağlı gelişen akut karaciğer hastalığı, kronik hepatit, sarılığa yol açan safra yolu tıkanması, siroz, karaciğer tümörleri, kalp yetmezliği ve karaciğerin doğuştan gelen hastalıklarında da normalin 3-10 katına çıkarlar. Böyle bir durumda transaminazlarda artışa neden olan bozukluğun hangi organda olduğunu saptamak çok daha zordur.

Transaminazın azaldığı durumlar, ALT ve AST değerlerinin normale göre düşük olması durumu nadiren görülür. Bilinen bir karaciğer rahatsızlığı yoksa bu durum her hangi bir önem taşımaz. Fakat unutulmamalı ki laboratuvar testlerinin çoğu gibi” transaminazlann etkinlik ölçümü de tam ve kesin tanı için yeterli değildir.

Transaminazın Normal Değerleri: Aspartat (AST, SGOT) : 0-35 U/L
Alanin (ALT, SGPT) : 0-35 U/L

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM