Ürik Asit Nedir?

Vücutta ürik asit yapımı, bazı nükleik asit bileşenlerinin, özellikle de DNA ve RNA’nın yapısında bulunan pürinlerin metabolizmasıyla bağlantılıdır. Ürik asit, pürinlerin parçalanmasıyla oluşan son üründür.
Kanda ürik asit, ürat monosodyum tuzu biçiminde ya da bazı proteinlere bağlı olarak vardır. En fazla böbreklerden, az bir kısmıda bağırsak yoluyla atılır.

Kanda ürik asit miktarı, ürik asitin karaciğer ve bağırsakta yapılması ile böbrek yoluyla atılması arasında dengeyi gösterir. Besinlere ve bunların ürik asit içeriklerine bağlı olarak kandaki ürik asit miktarı her daim değişim halindedir. Ürik asiti tespit etmek için bir kaç damla kan yeterlidir. Kan alınmadan önce hasta 10-12 saat öncesinden yemeyi kesmelidir.

Normal ürik asit değerleri:
Erkek : 2.5-8.0 mg/dL
Kadın : 1.5-6.0 mg/dL

Ürik asit artışı bir çok organ problemine neden olabilir. Diyet yoluyla çok protein alımı, hipertiroidizm (tiroit bezinin aşırı çalışması) gibi bazı hormonal bozukluklarda, vücutta üretim artışı (malin hastalıklar, doku harabiyeti, açlık) veya böbrek fonksiyonundaki bozukluklar vb. nedenlerle vücuttan uzaklaştırılamaması durumlarında kanda ürik asit düzeyi yükselir. Böyle bir durumda ürik asidin kristaller halinde çeşitli dokularda biriktiği düşünülmektedir. Bu dokular özellikle eklem sıvıları ve böbreklerdir. Eklem sıvılarında ürik asit kristallerinin birikimi nedeniyle meydana gelen ağrılı hastalığa GUT hastalığı denilir. Böbreklerde oluşan birikimde böbrek yetmezliği ve idrar yollarında taşa neden olur.
Ayrıca tümörler, hemolitik anemiler, apseler, yanıklar, sedef hastalığı, ışın tedavisi (radyoterapi), ilaç tedavisi (kemoterapi) ürik asitin artmasına neden olur.

Kandaki ürik asit azalması, diğer analiz sonuçları normalse pek önemli bir durum değildir.

Ürik Asit Nedir? 3.891 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Ağlamak Sağlığa Yararlı
Stres günümüz insanının sağlığı, yaşam kalitesi ve hatta güzelliğini tehdit eden en büyük unsurlardan Devamı...
İdrar – Sidik Nedir?
Sidik, insan veya hayvan böbreğince üretilerek idrar kesesinde biriktirilip üretradanda vücut dışına atılan Devamı...
Kanserde Bağışıklık Tedavisi (İmmünoterapi)
Vücudumuzun bağışıklık sistemi sağlığımız açısından çok önemlidir. Immüm sistem diğer bir değişle Devamı...
Ani İşitme Kaybı
Özellikle sonbahar ve ilkbahar gibi geçiş dönemlerinde ve Dünya ile Türkiye üzerinde, 100 binde 5-20 arasında Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.