Vulva Kanseri

Vulva Kanseri

Vulva bayanlardaki dış üreme organlarının olduğu bölümdür. Vulva kanseri çok nadir görülen bir kanser türüdür. Kadın üreme organlarını kanserlerinin sadece %3-4’ünü teşkil eder. En çok menopoz sonrasında görülür. Son zamanlarda 20-30 yaşları arasındaki kadınlarda görülme oranı yükselmiştir. Bu tümörler yaklaşık % 85 -9’ı kötü kanserlerdir. Vulva kanseri ve gebeliğin birlikte görülmesi ender bir durumdur. Gebelikte […]

Vulva bayanlardaki dış üreme organlarının olduğu bölümdür. çok nadir görülen bir kanser türüdür. Kadın üreme organlarını kanserlerinin sadece %3-4’ünü teşkil eder. En çok menopoz sonrasında görülür. Son zamanlarda 20-30 yaşları arasındaki kadınlarda görülme oranı yükselmiştir.

Bu tümörler yaklaşık % 85 -9’ı kötü kanserlerdir. Vulva kanseri ve gebeliğin birlikte görülmesi ender bir durumdur. Gebelikte tedavi gebeliğe zarar vermeden yapılabilmektedir.

Vulva kanserini uyaran ajan tam olarak bilinmiyor fakat insandan insana cinsel yolla bulaşan bir ajandan söz edilmektedir.

Vulva kanseri ile birlikte sıkça rastlanan bozukluklar, obezite, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve diabetus mellitus yani şeker hastalığıdır.

Belirtileri:

Vulva derisinde küçük, sert, kaşıntılı bir yumru oluştuysa, vulvada kenarları kabarık ülser, kanayan ya da sıvı sızıntısı oluyorsa şüphe edip doktora başvurmanız gerekir.

Teşhisi:

Vulvada bulunan şüpheli kitleyi teşhis için doktor laboratuvarda incelemek için küçük bir doku parçası alır ve inceler. Vulva kanseri yavaş ilerleyen ve erken teşhis edildiğinde tamamen iyileşebilen bir kanser türüdür.

Tedavisi:

Genelde gereklidir. doktor, tümörü, onunla birlikte çevresindeki deriyi ve hatta kasıktaki lenf bezlerini ve len beziyle tümör arasındaki deriyi çıkarır. Burada etken olan kanserin cinsi ve tümörün büyüklüğüdür. Bu ne kadar doku çıkarılması gerektiği hakkında bilgi verir. Bazen tedavi içine radyoterapide girer.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM