Yeni Doğan Bebeklerde Ateş

Ateş vücut ısısının yükselmesidir. Genelikle vücudun herhangi bir enfeksiyona tepkisi olarak görülür. Bunun yanında yeni doğanlarda ateş, vücudun su kaybı ve sıcak iklimlerde bebeğin sıcakta fazla kalması sonucunda ortaya çıkar. Eğer rektuma (makata) sokulan termometre ile bebeğin ateşinin 38° C olarak ölçüldüyse derhal doktora gidilmesi gerekir. Bebekte ateş ciddi bir durumdur ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Bebeğinize dokunduğunuzda sıcaklık hissediyorsanız, alnını öptüğünüzde alnı dudaklarınızdan sıcaksa, bebek normalden fazla huysuz veya sakinse, uykusunda ani değişim olduysa, bebeğiniz kusuyor veya ishal ise, göğsü tıkanık gibiyse, ters giden bir şeyler var demektir. Bu durumlarda bebeğinizin ateşini ölçün.

Bebeğin vücut ısısı makata sokulan özel bir rektal termometreyle (uç kısmı yuvarlatılmış) ölçülür. Ayrıca termometrenin rahat girmesi için vazelin ya da kremle yağlanmasında fayda vardır. Termometre anüsten rektuma doğru takriben 2,5 cm. kadar bırakarak bir kaç dakika bekleyin. Makat içinden ölçüm vücut ısısına en yakın ölçüm olacağından en güveniliridir. Böyle bir durumda kesinlikle bebeğinizi yalnız bırakmayın, bebeğin ters bir hareketi termometrenin daha derine gitmesine neden olabilir. Bebeğin vücut ısısı 38° C az ise ateşi yok demektir. Bilinmesi gereken bir şeyde bebeklerin vücut ısılarının değişkenlik gösterebileceğidir. Vücut ısıları genelde sabahları azdır. Öğleden sonra veya akşama doğru vücut ısıları gittikçe artar.

Ayrıca koltuk altından ve kulaktan ateş ölçümleri yapabilirsiniz. Koltuk altı ölçüm basit tekniği nedeniyle en sık yapılanıdır. 37.5 üzeri ateş kabul edilir. Kulaktan ölçümde sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ateş devamlı aynı kulaktan ölçülmelidir. Bunda 37.8 derece üzeri ateş kabul edilir.

Eğer bebeğinizin ateşi 38° C üstünde ise, başka bir hastalık veya işaret belirtisi olmada doktoru aramanız gerekir. Doktor bebeği muayene etmek isteyebilir. Hafif ateş olsa bile doktorun bebeğin hastaneye yatırılmasını istediği durumlar azımsanmayacak derecedir. Nedeni zararsız bir virüs olabilir. Fakat bebeklerin %10′u bir aylık olana dek çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabileceği için doktorlar, menenjit vb. ciddi hastalıkların riskini ortadan kaldırabilmek için bebeğin hastanede yatmasını isteyebilir.

Bebeğe ateş düşürücü ilaçlar verebilir. Ancak doktorunuz herhangi bir ilaç tavsiye etmediyse kesinlikle ilaç kullanmamanız en doğrusudur.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş 1.029 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Emzirmek Anneyi Romatizmaya Karşı Korur
İsveç’te yapılan bir araştırma gösterdi ki, bebeğini uzun süre emziren annelerde, menopoz dönemi Devamı...
Bebeğinizi Güneşten Mahrum Etmeyin
Havalar soğuk olsa bile bebeğinizi dışarı çıkarmaktan çekinmeyin. Bebeği soğuk almayacak şekilde giydirerek, Devamı...
Çocuklarda Apandisit
Çocuklar karın ağrısından yakınıyorsa ağrının nedenine dikkat etmeniz gerekir. Eğer ağrı bir kaç Devamı...
Yeni Doğan Bebekte Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?
Yeni doğan bir bebeğin tırnaklarını kesmek, zor ve ürkütücü gelebilir. Bu yüzden anne ve babalar bebeklerinin Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.