Yeni Doğan Bebekte Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bir bebeğin tırnaklarını kesmek, zor ve ürkütücü gelebilir. Bu yüzden anne ve babalar bebeklerinin tırnak kesme olayını mümkün olduğunca geciktirmeden yapmalıdırlar. Çünkü tırnakların fazla uzamasına meydan verilen bebekler kendilerini tırmalayarak zarar verebilirler.

Bebeğinizin tırnaklarını rahatça kesebilmek için öncelikle, bebeklerin etlerine zarar vermeyecek yapıda olan iyi bir tırnak masası edinin. Bu konuda küçük manikür makasları da işinize yarayabilir. Fakat bazı anne ve babalar normal tırnak makası kullanmayı tercih edebilirler.

Bebeğin tırnakları en rahat ve kolay, banyodan sonra tırnakların yumuşaması nedeniyle ve bebeği hareketsiz olduğu bir zamanda yani uykudayken kesilir. Eğer bebeğiniz yüzü koyun yatıyorsa elbetteki tırnak kesmek pek kolay olmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta, tırnakları çok kısa kesmemektir. Kısa kesilen tırnaklar enfeksiyon kapmaya ve kanamalara neden olabilir.

Tırnak kesme işini bebek uyanıkken yapmak isterseniz, zorlanmayı göze almanız gerekir. Çünkü makası gördüğü andan itibaren bebeğiniz huysuzlanmaya başlayacaktır. Bu yüzden tırnak keserken, bebeğin canını yakmaktan ve incitmekten korkan anne ve babalar daha fazla heycanlanacaktır.

Bebek uyanıkken tırnaklarını kesecekseniz bu işi iki kişinin yapması önerilir. Siz tırnağı keserken o sırada bebeğin ellerini tutarak size yardımcı olacak biri işinizi kolaylaştıracaktır. Daha önceki konularda da bahsettiğimiz gibi, tırnak keserken yuvarlak değilde düz kesmelisiniz.

Yeni Doğan Bebekte Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı? 688 Kez okunmuştur.


Benzer Yazılar

Emzirmek Anneyi Romatizmaya Karşı Korur
İsveç’te yapılan bir araştırma gösterdi ki, bebeğini uzun süre emziren annelerde, menopoz dönemi Devamı...
Bebeğinizi Güneşten Mahrum Etmeyin
Havalar soğuk olsa bile bebeğinizi dışarı çıkarmaktan çekinmeyin. Bebeği soğuk almayacak şekilde giydirerek, Devamı...
Çocuklarda Apandisit
Çocuklar karın ağrısından yakınıyorsa ağrının nedenine dikkat etmeniz gerekir. Eğer ağrı bir kaç Devamı...
Down Sendromu Nedir? Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Olur?
Fazladan bir kromozonla dünyaya gelen bebeklerde görülne down sendromu bir doğum anomalisidir. Araştırmalara Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

..

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
.