50 Yaşından Sonra Kesinlikle Yaptırmanızda Fayda Olan Testler

50 Yaşından Sonra Kesinlikle Yaptırmanızda Fayda Olan Testler

Yaş ilerledikçe çeşitli hastalıklara düçar olma olasılığınız çoğalacağı için bu testleri 50 yaşından sonra mutlak surette yaptırmanız önemlidir. Meme Röntgeni (Mamogram) : Meme röntgeni, vücudunuzun göğüs bölgesindeki tümörleri ve varsa diğer ters giden durumları saptayan göğüs bölgesinin x-ray fotoğrafıdır. Eğer 50 yaşınızı devirdiyseniz mamogram çektirmeniz hayati derecede önemlidir. Kolonoskopi: Bu işlem sırasında ucuna minik bir […]

Yaş ilerledikçe çeşitli hastalıklara düçar olma olasılığınız çoğalacağı için bu testleri 50 yaşından sonra mutlak surette yaptırmanız önemlidir.

Meme Röntgeni (Mamogram) :

Meme röntgeni, vücudunuzun göğüs bölgesindeki tümörleri ve varsa diğer ters giden durumları saptayan göğüs bölgesinin x-ray fotoğrafıdır. Eğer 50 yaşınızı devirdiyseniz mamogram çektirmeniz hayati derecede önemlidir.

Kolonoskopi:

Bu işlem sırasında ucuna minik bir kamera bağlanmış boru vasıtasıyla ince bağırsağın içi kontrol edilip; polip, tümör ve daha başka her hangi bir kanser türünün olup olmadığı saptanmaya çalışılır.

Kolonoskopi işleminden önce bağırsağın tamamen boşaltılması gerektiği için, kolonoskopi bir çok insana zor gelmektedir. Kolonoskopi için tam anestezi gerekir ve normal bir insan bile en az 10 yılda bir kez yaptırmalıdır.

Göz Testi:

Yaş ilerledikçe göz dokusunda görmeyi yavaşlatan bozukluklar oluşabilir. İlerleyen yaşlarda bilhassa şeker ya da yüksek tansiyon hastası iseniz yılda 1 defa kontrol yaptırmanızda fayda vardır.  Yapılacak testlerle doktorunuz gözün kas gücünü,basıncını kontrol ederek görmenizi engelleyebilecek unsurları kontrol edecektir.

Kolesterol ölçümü:

Bilhassa yaş ilerledikçe yılda bir kolesterol seviyenizi ölçtürmenizde fayda vardır. Zira yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları, ani felçler gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yaptıracağınız bu kolesterol testleri, aile ve genetik gibi unsurlarda göz önünde bulundurularak ileride kolesterole bağlı hastalıklara düçar olma riskinizin ne kadar olduğunu saptamanızı sağlar.

Kadın üreme organlarında anormal hücrelerin tespiti için yapılan test (Hpv Tesi):

Rahim ağzı kanseri belirlemede kullanılan bu testi her 3 yılda bir yaptırmanızda fayda vardır

 :

İlerleyen yaşlarda kemik erimesi görülebilir ki bu olay çatlak riskini artırır. Şayet kemik yoğunluğu belirli bir seviyenin altında ise  osteoporoz ve osteopeni tanısı koyulacaktır. Yok eğer ölçümler normal seviyedeyse önünüzdeki 15 bu testi bir daha yaptırmanıza lüzum kalmayacaktır.

  ():

Yaşam boyu kendi vücudunuzu kendiniz devamlı gözetim altında tutmalısınız. Bunun yanında her yıl düzenli check-up yaptırmanız faydanıza olacaktır. Zira check-up sayesinde hekim, sizin fark edemediğiniz, vücudunuzda oluşan her hangi bir olumsuzluğu fark  edip, gerekli müdahaleyi yapacaktır.

:

Kandaki hücre sayısını tespit etmeye yarayan kan sayımından ayrı olarak kan testi, omurilik tümörü, çeşitli karaciğer hastalıkları, ve diyabet gibi birbirinden farklı hastalıklara sebep olabilecek etkenleri kontrol ederek, zamanında müdahale için zemin hazırlar. Kan testinin yıllık yapılmasında fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM