A Vitamini

A Vitamini

Yağda eriyen vitaminlerden olan A vitamini, karaciğerde depolanır, ısıya ve pişirmeye dayanıklıdır. Yararları: Diş eti ve kemik gelişiminde yararlıdır. Bağışıklı sistemini güçlendirir. Normal görme ve gece görmeyi kuvvetlendirir. Sağlıklı saç ve cilt için olmazsa olmazlardandır. Katarakt, damar sertliği, kanser hastalıklarını önlediğine dair bulgular vardır. Üriner sistem, akciğer ve diğer organların koruyucu epitelinin düzenler. Tümörlerde görülen […]

Yağda eriyen vitaminlerden olan , karaciğerde depolanır, ısıya ve pişirmeye dayanıklıdır.

Yararları:
Diş eti ve kemik gelişiminde yararlıdır. Bağışıklı sistemini güçlendirir. Normal görme ve gece görmeyi kuvvetlendirir. Sağlıklı saç ve cilt için olmazsa olmazlardandır. Katarakt, damar sertliği, kanser hastalıklarını önlediğine dair bulgular vardır. Üriner sistem, akciğer ve diğer organların koruyucu epitelinin düzenler. Tümörlerde görülen hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına engel olur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için hamilelerin A vitaminini ihmal etmemesi gerekir. A vitamini eksikliğinin ise gece körlüğüne, gözde kurumaya, bağışıklık sisteminde çöküşe, ciltte kuruluğa, diş ve kemiklerde gelişememe gibi etkileri vardır.

A vitamini olması gerekenden fazla alındığında, baş ağrısı, kaşıntı, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, adet düzensizliği, cilt kuruma, eklem ve kemik ağrıları ve saç dökülmesine neden olabilir. Hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu yüzden gebe kadınlar A vitaminini doktorlarına danışarak, doktor kontrolünda almalıdırlar.

A vitaminine en çok ihtiyacı olanlar:
Sigara içenler, çok fazla alkol tüketenler, gençler, karaciğer rahatsızlıkları olanlar ve hazımsızlık sorunu yaşayanlar.

Alınması gereken günlük A vitamini ihtiyacı:

1-3 yaş: 400 microgram
4-6 yaş: 500 microgram
7-10 yaş: 700 microgram
11 yaş üstü bayanlar: 1,000 microgram
11 yaş üstü erkekler: 800 microgram

Hangi besinlerde ne kadar bulunur?
Tereyağı ve peynirde. Sütte, yumurta sarısında, balık yağında bulunur. Ayrıca havuç ve havuç gibi sarı-turuncu renkli sebzelerde (alfa karoten) A vitaminin ön maddeleri vardır. Beta karoten yani sonradan A vitaminine dönüşen madde ise yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ve tahıl ürünlerinde bulunur.

Havuç 1 tane (2,025 microgram)
Patates: 1 orta boy (2,487 microgram)
Ispanak 1/2 kase (737 microgram)
Mango 1 orta boy (805 microgram)
Kayısı 10 tane (253microgram)
Süt 1 bardak (149 microgram)
Peynir 1 kibrit kutusu (84 microgram)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM