Acı Pelin Otu (Artemisia absinthium)

Acı Pelin Otu (Artemisia absinthium)

Acı pelin otunun Kullanılan Diğer İsimleri: Büyük pelin, ak pelin, pelin otu. Özellikleri: Boyu 1 metreyi bulan bu acı pelin otu, yol kenarlarında ve arazilerde kendiliğinden yetişir. Yere doğru sarkmış salkımları vardır. Eylül ve temmuz aylarında, çiçek ve yaprak bölümleri kesilip destelenerek kurutulur. Daha sonra ince ince kıyılıp hava almayan kaplarda muhafaza edilir. Toz haline […]

Acı pelin otunun Kullanılan Diğer İsimleri: Büyük pelin, ak pelin, pelin otu.

Özellikleri: Boyu 1 metreyi bulan bu acı pelin otu, yol kenarlarında ve arazilerde kendiliğinden yetişir. Yere doğru sarkmış salkımları vardır. Eylül ve temmuz aylarında, çiçek ve yaprak bölümleri kesilip destelenerek kurutulur. Daha sonra ince ince kıyılıp hava almayan kaplarda muhafaza edilir. Toz haline getirilip kullanılır.

Şifa Sağladığı Bilinen Hastalıklar: Yüksek ateşli enfeksiyon hallerinde çok etkili bir bitkidir. Sindirim sorunları, safra kesesi rahatsızlıkları, mide yanma ve ekşimeleri, gaz giderici, kan dolaşımını düzenleyici ve vücuda zindelik verici özellikleri bulunur. Karaciğer tembelliği için de şifa kaynağıdır. Kansızlar için önemli bir ilaçtır. Kadınlarda adet halinin gecikmesini düzenler. Beyaz akıntıyı giderir. Ağrılı adet görenler için fayda sağlar.

Kullanım Şekli: 5-10 gram acı pelin otu, 1 litre suda 20 dakika demlendikten sonra süzülerek, günde 2-3 çay bardağı içilir. Sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerden sonra 1 bardak, iştah açmak içinse yemeklerden önce 1 bardak acı pelin otu içilebilir. Sıcak içilir ve nane ile de karıştırılabilir.

Yan Etkileri: bağımlılık yapabileceğinden aşırı dozda kullanılmamalıdır. Çok uzun süreli kullanımlar tavsiye edilmez. Emziren anneler, hiç bi rahatsızlığı bulunmayan kişiler ile; bağırsak, mide ve böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM