Açık Sütün Sağlığa Zararları

Açık Sütün Sağlığa Zararları

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan açık süt tüketimi ile ilgili sağlık soruları da gündeme geliyor. Açık süt sağlığa zararlı mı? açık sütün zararları gibi sorular insanların kafasında soru işareti olarak kalıyor. Peki gerçekten açık süt sağlığa zarar veriyor mu. Uzmanların yaptığı araştırma ile son yıllarda mahalle aralarında, sokaklarda veya insanların kişisel tanıdığı inek besleyen kişilerden aldığı […]

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan açık süt tüketimi ile ilgili sağlık soruları da gündeme geliyor. Açık süt sağlığa zararlı mı? açık sütün zararları gibi sorular insanların kafasında soru işareti olarak kalıyor. Peki gerçekten açık süt sağlığa zarar veriyor mu.

Uzmanların yaptığı araştırma ile son yıllarda mahalle aralarında, sokaklarda veya insanların kişisel tanıdığı inek besleyen kişilerden aldığı süt, ışık ya da hava ile temas ettiği zaman bakterilere maruz kalıyor. Bu temas sonrası sütte bozulmalar meydana geliyor. Yine farklı bir araştırmaya göre ülkemizde 700 milyon litre süt, denetimsiz şekilde satıcılardan halka gidiyor. Sokaktan alınan açık sütler denetlenmediği için, hangi koşullarda ve nereden geldiği bilinmiyor. Ayrıca sütün alındığı ineklerin nasıl bakıldığı, beslendiği de ayrı tartışma konusu. Tam kaynağı bilinmeyen açık sütler zararlı mikroorganizmalar ile bir takım kötü düşüncelere sahip kişilerin de devreye girmesiyle içine çamaşır sodası, antibiyotik, bir takım zararlı kimyasallar, karbonat, nişasta gibi yabancı maddeler karıştırabiliyor.

Açık süt 95 veya 100 derece de 15 dakika kadar kaynatıldığı zaman içindeki mikropların çoğu yok olabiliyor fakat bununla birlikte tabi yararlı olan vitamin ve mineraller de ölüyor. Yine sokak sütlerinin içine karıştırılan yukarıda sıraladığımız maddeler ısı ile de yok olmuyor. O nedenle kaynağını bilmediğimiz sütlerde risk her zaman olabiliyor.

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile sokakta satılan 1 mililitre sütün içinde dizanteri, tifo, brusella gibi tehlikeli bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek türde 100 binden fazla bakteri türü buldu. Yüksek ısı da bu bakterileri öldürmek mümkün fakat bu işlemden sonra da sütün besin değerleri %50 ile %90 arasında düşüyor. Verem gibi hastalıklarında baş nedeni olabilecek türde bakteriler olan açık süt ayrıca hamile kadınlara düşük yaptırma oranını da yükseltiyor. Yine açık süt bağırsaklarda ishal ve ölüme kadar götürecek olan E-Coli cinsi bakteri üremesi, çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakteriler ve Q humması olarak bilinen hastalık gibi onlarca hastalığa davetiye çıkarıyor.

Tüm bu unsurlar ele alındığında mutlaka Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik logo bulunan sütleri tüketmek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM