Açlık Hissi Veren Yiyecekler

Açlık Hissi Veren Yiyecekler

Sağlıklı kilo vermek istiyorsak az ve sık yemek yemeliyiz. Ana öğünlerle birlikte ara öğünlerde hafif ve doyurucu besinler tüketerek istediğimiz kiloya rahatlıkla ulaşabiliriz. Sağlıklı kilo verme safhasında glisemik indeksi yüksek besinleri hayatımızdan çıkarmamakla birlikte daha az tüketmeliyiz. Glisemik indeks besinlerin kan şekerini yükseltme hızına denir. Bu tip yiyecekler daha çabuk acıkmaya, yavaş yükselten yiyecekler ise […]

istiyorsak az ve sık yemek yemeliyiz. Ana öğünlerle birlikte ara öğünlerde hafif ve doyurucu besinler tüketerek istediğimiz kiloya rahatlıkla ulaşabiliriz.

Sağlıklı kilo verme safhasında glisemik indeksi yüksek besinleri hayatımızdan çıkarmamakla birlikte daha az tüketmeliyiz. Glisemik indeks besinlerin kan şekerini yükseltme hızına denir. Bu tip yiyecekler daha çabuk acıkmaya, yavaş yükselten yiyecekler ise kana geç karıştıkları için uzun süreli tokluk hissine neden olur.

Patates, mısır, havuç, bezelye gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar geçici tokluk hissi verdiği için kısa süre sonra yeniden açlık hissi doğurur. Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan bu besinleri hayatınızdan tamamen çıkarmak doğru değildir.
Sağlığımızı korumak ve formumuzu dengede tutabilmek için, küçük porsiyonlar halinde tüketmek en doğrusudur.

Glisemik indeksi yüksek, açlık hissi veren fakat vitamin ve mineraller açısından güçlü yiyecekler şunlardır:

Havuç: Havuçta beta karoteni bulunduğundan, cilt sağlığının korunmasında büyük rolu vardır. Bunun yanında içeriğinde C vitamini, potasyum, B6 vitamini, K vitamini bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidandır. Göz sağlığında, kan şekerinin dengelenmesinde, katarakt gelişimini önlemde, kolon kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Patates: İçeriğinde yüksek oranda c vitamini olan patatesin, kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Patateste bulunan vitamin ve mineraller; beyin ve sinir sistemi sağlığı, kalp sağlığını, kan hücrelerinin yenilenmesine, kolesterolün dengelenmesine, kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı bir besindir.

Mısır: Akciğer kanserine karşı koruyucudur. C vitamini, B1 vitamini, fosfor, manganez gibi vücut sağlığı için faydalı vitamin ve mineralleri içinde barındırır. Strese karşı bağışıklık sisteminin zarar görmesini önemli derecede engeller. Hafızayı kuvvetlendirir.

Bezelye: Besin öğeleri açısından oldukça zengin olan bezelye içeriğinde 8 vitamin, 7 mineral bulundurur. Kemik sağlığını koruyucu ve kan akışını hızlandırıcı özelliği vardır. İçindeki C vitaminiyle kansere karşı koruyucu bir besindir.

Anlaşılacağı üzere doğadaki tüm sebze ve meyveler sağlığımızı korumak için tüketmemiz gereken besinlerdir. Her alanda olduğu gibi beslenirken de dengeyi korumamız gerekir. En faydalı yiyeceği bile sürekli yemek sağlığımızı tehdit eder hale getirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM