Adale Çekilmesi

Adale Çekilmesi

Bir kasın üzerine fazla yük bindirmenin sonucunda adele çekilmesi veya incinmesi görülebilir. Hafif adele çekilmesi o bölgeyi fazla germekten ya da çalıştırmaktan olur. Kaslarda güç kaybı olmaz ama acı hissedilir. Belirtileri: Zedelenme oluştuğu andan itibaren bölgesel ağrı, bunu izleyen hassasiyet ve bazı zedelenmelerde görülebilecek şişme. Zedelenmeden hemen sonra 24 saat içinde tutulma olması. Kasta hiç […]

Bir kasın üzerine fazla yük bindirmenin sonucunda adele çekilmesi veya incinmesi görülebilir. Hafif adele çekilmesi o bölgeyi fazla germekten ya da çalıştırmaktan olur. Kaslarda güç kaybı olmaz ama acı hissedilir.

Belirtileri:

Zedelenme oluştuğu andan itibaren bölgesel ağrı, bunu izleyen hassasiyet ve bazı zedelenmelerde görülebilecek şişme.

Zedelenmeden hemen sonra 24 saat içinde tutulma olması.

Kasta hiç bir fonksiyon görülmüyorsa, kasın kopmuş olabileceği olgusu.

Bir kasın liflerinden biri yırtılır ve adalenin kasılarak iç kanamsı yapmasına sebep olursa daha vahim durumlar ortaya çıkabilir. Çok enderde olsa bazı durumlarda bütün kas koparak ayrılabilir.

Adalade incinmelerde en sık görülen durumlardan biri uyluk kemiğinin arkasındaki bir grup adalede olur. Bu kasların işlevi dizinizi açıp kapamanızı sağlamasıdır. Koştuğunuz zamanda bu kaslarda çekilmeler görülebilir. Burdaki bir adale ağrısı bu adaleyi incittiğinizi gösterir. Ağrınız bir kaç günden fazla sürmüşse kas yırtılması ve kırıktan şüphe ediyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekir.

Teşhis

Zedelenen alanda oluşan hassasiyet, kramp ve şişmele teşhis için önemlidir. Sorunun kemikte bir yaralanma olup olmadığını anlamak için radyografi gerekebilir.

Tedavi

Zedelenme sonrasında ilk 24 saate, hasar gören bölgeye buz veya soğuk kompres uygulanır. Sonrasında termofor yada sıcak banyo uygulanır. Özellikle şişme fazla ise kas zedelenmeniz düzelene dek soğuk kompres uygulamanız gerekmektedir. Zedelenen bölgeyi yüksekte tutmalı ve elastik bandaj kullanarak şişmeyi önlemeye ve aza indirmeye çalışmalısınız. Bandajı fazla sıkmamalısınız. Zedelenen kasınızı mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Hafif adale çekilmeleri için ağrıyı azaltma amaçlı aspirin ya da farklı bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Orta ve ağır adale çekilmelerinde doktora danışmalı ve şişmeyi azaltmak amacıyla size verilecek antienflamatuar ilaç ve kas gevşeticiyi, ağru kesiciyi zedelenmenin durumuna bağlı olarak kullanmalısınız.

Eğer kasta herhagi bir yırtılma mevcutsa bu durumda cerrahi müdahale gerekir.

Önleme

Adale çekilmelerine maruz kalmamanın en önemli yolu egzersiz öncesi ısınma hareketleridir. Tekrarlayan adale çekilmeleri için, o kasın güçlendirilmesi amacıyla bir takım egzersiz programları yapmak yararlı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM