Adale Krampları

Adale Krampları

Doku spazmı da diyebileceğimiz krampta, doku kasılarak, ani ve şiddetli ağrılara neden olur. En yaygın kramp çeşidi uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelen kramptır. Bunun yanında incinme, fazla yüklenme, adale zorlanması ve uzun süre aynı pozisyonda kalmak kramplara neden olur. Sıklıkla sıcakta oynan spor müsabakalarında aşırı yorulan susuz sporcularda görülebilir. Belirtileri: Kesin ve ani bir […]

Doku spazmı da diyebileceğimiz ta, doku kasılarak, ani ve şiddetli ağrılara neden olur. En yaygın kramp çeşidi uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelen kramptır. Bunun yanında incinme, fazla yüklenme, adale zorlanması ve uzun süre aynı pozisyonda kalmak kramplara neden olur. Sıklıkla sıcakta oynan spor müsabakalarında aşırı yorulan susuz sporcularda görülebilir.

Belirtileri:
Kesin ve ani bir adale ağrısı, genelde bacaklarda oluşur.
Cilt altında çarpılmış bir adele dokusu yumrusu görme.

Belirli aktivitelerde o işe bağlı olarak kramplara neden olabilir. Örneğin; yazar krampı, yazan elin başparmağı, işaret ve orta parmaklar uzun süre kalem tuttuğu için kramp duygusu yaşanır.

Kramplar bacaktaki dolaşım bozukluğundan da meydana gelir. Zaman zaman topallayarak yürüme harekete bağlıdır ve baldıra yeterince kan gitmemesinden kaynaklanır. Bacaklarda harekete bağlı bir diğer kramp çeşidi de omurda siniri sıkışması ile bağlantılıdır. Hareket sonucu bacaklarda kramp olayı devamlı oluyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır. İdrar söktürücü kullanımı, aşırı terlemeler, potasyum kaybı genel adale kramplarının nedeni olarak görülür. Ancak sık rastlanmaz.

Tedavisi:
Kramp oluştuğu an etkilenen adaleyi yumuşak hareketlerle germeye çalışın. Bu adaleyi rahatlatır. Etkilenen kasa masaj ve kompres yapın. Sıcak suya daldırmak ve sıcak kompres yapmak da kası rahatlatacaktır. Soğuk kompreste adale spazmını azaltır ve gergin olan kası gevşetebilir.

Kramp oluşumlarından korunmak içinse küçük önlemler yeterlidir. Susuz kalmayın. Fiziki çalışmalardan önce mutlaka egzersiz yapın ve kaslarınızı gereğinden fazla yormayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM