Kadınlarda Adet Öncesi Sendrom

Kadınlarda Adet Öncesi Sendrom

Adet öncesi sendromu hakkında bilgi vereceğiz. Regl her sağlıklı kadının başına gelen bir olaydır. Adet döngüsü 28-35 günde bir olur. Adet döneminin süresi kişiye göre değişir. Genellikle bu süre 3-6 gün arasındadır. İlk günlerde daha fazla olan kanamalar ilerleyen günlerde azalarak devam eder ve nihayetinde son bulur. Adet görmeye başlamadan önceki günlerde kadınlar adet öncesi […]

hakkında bilgi vereceğiz. Regl her sağlıklı kadının başına gelen bir olaydır. Adet döngüsü 28-35 günde bir olur. Adet döneminin süresi kişiye göre değişir. Genellikle bu süre 3-6 gün arasındadır. İlk günlerde daha fazla olan kanamalar ilerleyen günlerde azalarak devam eder ve nihayetinde son bulur. Adet görmeye başlamadan önceki günlerde kadınlar adet öncesi sendromu yaşarlar. Bu sıkıntıyı kadınların yaklaşık olarak %30-40’ı yaşar. Bütün bunların yanında adetin geç veya erken görülmesi, kanın az ya da çok gelmesi, dönemin sancılı geçmesi sık yaşanılan problemlerdir. Adet öncesi dönem () ile arasındaki dengenin bozulması ve beyindeki serotonin gibi hormon türünden maddelerin değişkenliği sonucu olur. Fiziksel ve ruhsal olarak iki şekilde kadını etkiler. Genellikle adet döneminden 1 hafta öncesi görülmeye başlar ve belirtileri regl günleri yaklaştıkça artar. Psikolojik olarak devamlı gergin bir durumda olur kadın ve hayattan zevk almamaya başlar, daha duygusal bakar her şeye. Bu dönemde belirtileri azaltmak için alınan gıdalara dikkat etmek gerekir. Daha az tuz, rafine şeker, yağ ve kırmızı et tüketilmelidir. Meyve, sebze ve karbonhidrat ağırlıklı beslenilmelidir. E ve B vitamini almanız fayda sağlar. Kafein ve eğer kullanıyorsanız bu dönemde alkolden uzak durmanız gerekir. Uyku düzeni de dönemi rahat atlatmak için önemlidir.

Adetlerin sancılı olmasının nedenleri vardır. Bunlardan biri; prostaglandin hormon seviyesinin yüksekliğidir. 10’lu yaşın sonrası ile 20’li yaşların başında görülen ve 2-3 gün kadar süren bu ağrıya, bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlikte eşlik eder. Diğer sebep ise miyom ve endometriozis gibi rahatsızlıklardır.

Regl aralıklarının 20 günden daha kısa olmasının altında yatan sebepler östrojen hormonunda ki dengesizliklerdir. 30 gün aradan fazla sürmesinin nedeni ise polikistik over sendromudur (yumurtlama olmaması). Yılda bir kaç defa adet düzensizliği yaşanıyorsa bu olağan karşılanmalıdır. Ancak arka arkaya yaşanan sorunlar varsa ve cinsel ilişki sırasında sancı oluyorsa derhal bir doktora başvurma gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM