Adet Öncesinde Meme Hassasiyeti

Adet Öncesinde Meme Hassasiyeti

Her ay rahim duvarının olası bir gebeliğe hazırlanması için kalınlaşması gerekiyorsa, göğüslerde ay boyunca süt vermeye hazır olarak, salgı bezi ve kanallarında yeni hücreler oluşturur. Bu nedenle reglden bir hafta kadar önce memeler büyür. Bazı kadınlarda bu değişik şiddet ve şekilde olduğu için rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Adet öncesinde memeler şişer ve acı verirler. Göğüslerdeki […]

Her ay rahim duvarının olası bir gebeliğe hazırlanması için kalınlaşması gerekiyorsa, göğüslerde ay boyunca süt vermeye hazır olarak, salgı bezi ve kanallarında yeni hücreler oluşturur. Bu nedenle reglden bir hafta kadar önce memeler büyür. Bazı kadınlarda bu değişik şiddet ve şekilde olduğu için rahatsız edici boyuta ulaşabilir.

Adet öncesinde memeler şişer ve acı verirler. Göğüslerdeki bu gerginlik adet öncesi sendromlarındandır. Bu sendromun sebebi belirlenemese de hormon değişiklikleriyle bağlantılı olabileceği düşünülür.

Doktora gittiğinizde, doktorunuz memelerde rahatsızlık hissettiğiniz ve rahatsızlığın sona erdiği zamanları, adetin başladığı günleri not alarak bir kaç ay adet öncesi gelişen rahatsızlıkları takip edip kaydetmenizi ister. Kadına acı verse dahi adet öncesi memede hassasiyet önemli bir sorun olarak görülmez. Eğer ilaç tedavisi olacaksa doktor idrar söktürücülere başvurabilir. İlaç adet kanamasının 10 gün öncesinden başlar ya da sıkıntıların ortaya çıktığı andan bir iki gün öne alınabilir..

Sizin yapabilecekleriniz ise o sıralar tuzu kesmenizdir. Bunun sebebi tuzun su tutması ve gerilmeyi arttırmasıdır. Bazı kadınlar şeker, alkol, kafeinden uzak durabilirler. Ayrıca rahat bir sütyeni 24 saat takmanızın göğüs hassasiyetine faydası olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM