Ağrı Kesici Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ağrı Kesici Kullanımı Nasıl Olmalı?

Eğer ağrı sorunu yaşıyorsak milletçe hiç düşünmeden herhangi bir ağrı kesici alıp ondan şifa bulmaya bakarız. Özellikle ülkemizde ağrı kesiciler en çok kullanılan ilaçlar arasında. Bu bize gayet sıradan gelse de, ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı ağrıyı dindirmemekle birlikte, bunun yanında fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Bir yerimiz ağrıdığında kulaktan dolma şeyler yapmak, eczaneden almak, […]

Eğer ağrı sorunu yaşıyorsak milletçe hiç düşünmeden herhangi bir ağrı kesici alıp ondan şifa bulmaya bakarız. Özellikle ülkemizde en çok kullanılan ilaçlar arasında. Bu bize gayet sıradan gelse de, ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı ağrıyı dindirmemekle birlikte, bunun yanında fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Bir yerimiz ağrıdığında kulaktan dolma şeyler yapmak, eczaneden almak, konu komşunun önerisini dinlemekteyiz.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ağrı kesici ilaç kullanımını belirten bazı kıstaslar vardır. Bu ilkelerin amacı ağrı kesici kullanımını belli standartlara çekerek ilaç kullanımını azaltmak, ağrılı hastaların doğru ilaçları kullanarak bir takım yan etkilere maruz kalmasını önlemektir.

Ağrı kesici kullanım ilkeleri:
Ağrı kesici kullanımında genelde tercih edilen yol ağızdan alınmasıdır. En zahmetsiz yol budur. Özellikle toplumumuzda iğne ile kas veya damar içi ilaçların etkisinin daha etkili olduğuna dair bir inanç vardır. Oysa günümüzde ağız yoluyla alınan ilaçlar damar içi ilaçlara göre daha etkilidir. Ağız yolu dışında ilaç alımı yutma zorluğunda, kusma gibi ağızdan ilaç alımını engelleyecek durumlarda tercih edilir.
Ağrı kesici ilaç seçimi bir basamak sistemi içinde olmalıdır. Yani neden ağrı olduğundan, şiddetinden ve neresinin ağrıdığına göre ilaç verilmelidir.
Ağrı kesici ilaçlar etkilerine göre 3 grup altında toplanır. Ağrının şiddetine göre hastanın hangi basamaktan tedaviye başlayacağı kararı verilir. Tedaviye başlandıktan sonra da hasta hekimi tarafından uygun aralıklarla yeniden değerlendirilmeli ve ilaçların etkileri, yan etkileri göz ardı edilmeden ayarlamalar yapılmalıdır.

İlacın dozu kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Ağrı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kişiye özgü hoş olmayan bir duyu” şeklinde tanımlanmaktadır. Bu durum yani ağrının kişiye özgü olması konusu tedavinin de kişiye göre olmasını zorunlu kılar. Bu nedenle her ağrı kesici için önerilen dozlar var olsa da bu dozlar kesin değildir.

Ağrılı hasta hekimi tarafından düzenli aralıklarla görülerek ilaç dozu kişiye göre belirlenmelidir.
Ağrı kesiciler ağrı oluştuğu zaman kullanılmamalı, düzenli aralıklarla kullanılmalı.
Ağrı kesicilerin ağrı ortaya çıktığında alınması en sık yapılan hatalardan biridir. Özellikle kronik ağrılarda bu doğru değildir.
Kronik ağrısı olan hastalarda o anda ağrının varlığına ya da yokluğuna aldırış etmeden düzenli aralıklarla ilaç kullanmalıdır. Bu şekilde ilacın kan düzeyinin dalgalanma göstermesinin önüne geçilir ve tedavi daha etkili olur.
Düzenli ilaç alımı ve kan düzeyinin sabit kalmasını önleyen bir diğer hata ise öğünlere göre ilaç kullanmaktır.
Ağrı kesici ilaçlar sabah-öğlen-akşam gibi öğünlere bağımlı kalınarak kullanılmamalıdır. Bunun nedeni öğün aralarının eşit olmamasıdır. Bu yüzden günlük ilaç dozuna göre belirlenmiş saat aralıklarıyla ilaç kullanmak daha doğru olur.
Ağrı kesiciler bu ilkelere birebir uyularak kullanıldıkları takdirde, tüm kronik ağrıların yüzde 85’inde etkili ve yeterli olabilmektedirler.

İlgili kelimeler:
Yan kesiciler mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM