Akciğer Apsesi

Akciğer Apsesi

Akciğer apsesi akciğerin herhangi bir bölgesinde gelişen iltihabın, o bölgedeki dokuyu öldürmesiyle oluşur. Apsenin çevresinde akciğer dokusunda iltihaplı alan (pnömoni alanı) olur. Ölü olan bu alan bir bronşa açılarak balgam biçiminde atılabilir. Bazende apse akciğer zarlarına doğru ilerler ve plevra neden olurlar. Bazen apsen hem bronşa hem plevra boşluğuna açılır. Buna ‘Bronkoplöral fistül’ denir. Bu […]

apsesi akciğerin herhangi bir bölgesinde gelişen iltihabın, o bölgedeki dokuyu öldürmesiyle oluşur. Apsenin çevresinde dokusunda iltihaplı alan (pnömoni alanı) olur. Ölü olan bu alan bir bronşa açılarak balgam biçiminde atılabilir. Bazende apse zarlarına doğru ilerler ve neden olurlar. Bazen apsen hem bronşa hem boşluğuna açılır. Buna ‘’ denir. Bu boşluğunda fazla hava birikmesiyle birlikte ‘pnömtoraks’ denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur.

Plevra boşluğunda biriken fazla hava, o taraftaki akciğere baskı yaparak onun bi balon gibi sönmesine neden olur. Bu da solunumu olumsuz yönde etkiler.

genellikle yollarına mikroplu yabancı cisim solunması sonucunda meydana gelir. Bu daha çok alkolik ve komadaki hastalarda görülür. Aynı zamanda pnömoni () olayı apseye neden olabilir. Akciğer apsesinin verdiği belirtiler zatürre belirtilerine benzer. Göğüste bir ağrı oluştuğu durumlarda plevranın etkilendiği düşünülebilir. Eğer akciğerin röntgeni çekilirse, tamamıyla boşalmış olan bir apsede hava-sıvı düzeyi denen birbirinden farklı yoğunlukla olan bölge görülebilmektedir. Bunun yanında bölgenin pnömonik özelliği röntgende görülebilir.

Akciğer apsesi tedavi yönteminde en çok antibiyotik (penisilin) kullanılır. Günümüzde etkin antibiyotik tedavileri nedeniyle cerrahi girişim çok az görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM