Akne (Sivilce)

Akne (Sivilce)

Akne, siyah noktalar, kızarık sivilceler genelde ergenlikle görülmeye başlar. Fakat her zaman ergene has değildir. Yirmili otuzlu yaşlarda da görülebilir. Kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülebilir ve erişkin olduktan sonra uzun yıllar devam edebilir. Deride ki yağlı bölgelerde, yüz, boyun, omuzlar, göğüs ve nadiren kalçalarda görülebilir. Tedavide gecikilirse veya tedavi edilmezse iz kalabilir. Yaz aylarında […]

, siyah noktalar, kızarık genelde ergenlikle görülmeye başlar. Fakat her zaman ergene has değildir. Yirmili otuzlu yaşlarda da görülebilir. Kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülebilir ve erişkin olduktan sonra uzun yıllar devam edebilir. Deride ki yağlı bölgelerde, yüz, boyun, omuzlar, göğüs ve nadiren kalçalarda görülebilir. Tedavide gecikilirse veya tedavi edilmezse iz kalabilir. Yaz aylarında güneş etkisiyle azalan akneler kışın daha fazla kendini gösterir. Cildin günlük bakımına mutlaka önem verilmesi gerekir. Sabahları deri salgılarını harekete geçirmek, akşamları gözeneklere birikmiş kirlerden arınmak için mutlaka yapılmalıdır. Temizliğin yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle meyve ve sebzeler cilt dostudur.

Akne oluşumu farklı nedenlerle ortaya çıksa da bunların en başında genetik gelir. Diğer bir önemli faktörde hormonal dengesizliktir. Akne bulaşıcı olmamakla birlikte, hormon konusu hariç herhangi bir iç hastalığının belirtisi değildir. Hormon etkisi böbrek üstü bezlerinin ve yumurtalıktan salgılanan androjen grubu hormonlar tarafından oluşturulur.  Kan androjen oranı yüksekse bunun araştırılıp gerektiği takdirde tedavi edilmesi şarttır. Böyle bir durumda tedaviye direnen bir akne, bazen kıllanma veya saç dökülmesi meydana gelebilir.

Akne Tedavisi:
Aknenin ilaçla tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. İlaçlar çok çeşitlidir. İlaç seçimi hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcedeki şidette göre değişiklik gösterir. Doktor kontrolünde belirli aralıklarla yapılan ilaç tedavileri akne için olumlu sonuçlar verecektir.

Akne uzun süreli olduğu için genelikle uzun süreli bir tedavi gerekir.
Tedavi edilmezse iz kalma olasılığı yüksektir. Akneli kişinin yüzüyle oynaması, akneyi sıkıp kaşıması iz riskinin arttırır. Bir deri hastalığı olduğu için tedavisi dermatolog tarafından yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM