Aktinomikoz

Aktinomikoz

Normalde ağzımızda bulunabilen ve havasız yaşayabilen ve Astinomices denilen mantarların sebep olduğu hastalıktır. İkinci tür ağız içi mukozasında, özellikle çürük dişlerde ve bademciklerde bir zarar vermeden bulunur. İnsanlarda ve hayvanlarda görülebilir. İnsanlarda en çok Enfeksiyon genellikle baş, boyun, ağız, yutak, burun, dudak ve tükürük bezlerine, ender olarak plevra (akciğer zarı) akciğer, bağırsak, karın ve deride […]

Normalde ağzımızda bulunabilen ve havasız yaşayabilen ve denilen mantarların sebep olduğu hastalıktır. İkinci tür ağız içi mukozasında, özellikle çürük dişlerde ve bademciklerde bir zarar vermeden bulunur.

İnsanlarda ve hayvanlarda görülebilir. İnsanlarda en çok Enfeksiyon genellikle baş, boyun, ağız, yutak, burun, dudak ve tükürük bezlerine, ender olarak plevra (akciğer zarı) akciğer, bağırsak, karın ve deride görülebilir. İnsana genellikle bakteriyi taşıyan kıymık batması, diken batması ile bulaşır. çenede hafif ağrılı sert bir şişlikle kendini gösterir. Sonra yumuşar ve bir kaç yerden açılır. Akıntıda sarı tanecik içinde mantarın ipliksi şeklinde filamanları görülür.

Hastalığın teşhisi, mantarın teşhisi ile olur. Tedavisi hastalığın oluştuğu yere göre değişim gösterir. Tedavi edilmediği takdirde, akciğerlere, apandisite kadar yayılabilir. Tedavi yöntemi damar yoluyla her gün verilen penisilindir.

İnsana genellikle mikroorganizmayı taşıyan kıymık ya da dikenlerin batmasıyla bulaşır. Enfeksiyon genellikle ağız, yutak, burun, dudak ve tükürük bezlerine, ender olarak plevra (akciğer zarı) akciğer, bağırsak gibi derin bölgelere yerleşir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM