Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir?

Çin’de 5 bin yıldır uygulanan akupunktur yöntemi, vücutta belirli noktalara iğne batırarak, bu özel noktaların uyarılmasını sağlayan ve vücut dengesini yeniden kuran bir tedavi yöntemidir. Canlı organizmaların hastalıklarını kendi kendine iyileştirmeye yönelik bir savunma mekanizmaları vardır. Akapunktur; organizmanın kendi bozukluğunu düzeltebilme gücünü harekete geçirir. Binlerce yıldan beridir vücutta varlığı bilenen bazı noktaları uyararak bu güç […]

Çin’de 5 bin yıldır uygulanan yöntemi, vücutta belirli noktalara iğne batırarak, bu özel noktaların uyarılmasını sağlayan ve vücut dengesini yeniden kuran bir tedavi yöntemidir.

Canlı organizmaların hastalıklarını kendi kendine iyileştirmeye yönelik bir savunma mekanizmaları vardır. Akapunktur; organizmanın kendi bozukluğunu düzeltebilme gücünü harekete geçirir. Binlerce yıldan beridir vücutta varlığı bilenen bazı noktaları uyararak bu güç “bioregüler güç” harekete geçirilir ve kişi kendi vücudunun bu yeteneği sayesinde iyileşmiş olur.

Uyarı Noktaları

Akupunktur tedavisinde en önemli şey doğru teşhis, doğru nokta ve derinliğinin bulunmasıdır. ile gelişigüzel seçilmiş noktalar arasında yapılan araştırmada büyük farklılıklar bulunmuştur.

Akupunktur Güvenli midir ?

Eğitimini almış ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı Akupunktur Tedavisi Uygulama Yetki Belgesine sahip bir doktor tarafından uygulandığı zaman akupunktur tedavisi güvenlidir. Bazen hastalarda iğne yerinde hafif bir çürüme, tedavi sonrası bir yorgunluk veya az da olsa bayılma meydana gelebilir. Çürük, iğnenin çok ince olmasına rağmen, hastanın hareket etmesine bağlı olarak, cilt altı kılcal damarın zedelenmesiyle meydana gelir. Genellikle Obezite tedavisinde tercih edilen Kulak Akupunkturunda ise çok küçük kalıcı iğne takıldığından bir sorun yaşanmamaktadır.

Akapunktur İğnesi Acı Verir mi?

Akupunktur neredeyse ağrı duyulmayan bir tedavi yöntemidir. İğneler çok incedir ve genelde hastalar iğneleri çok az hissederler. Hafif bir sinek ısırığı hissi sonrasında iğne bölgesinde biraz ısınma, ağırlık hissi veya uyuşma normaldir. Bu durum iğne çıkartıldığında düzelir.

Dünya Sağlık Örgütü “Who” verilerine göre Akupunkturla tedavi edilen rahatsızlıklar:

-Solunum Yolu Sistemi Hastalıkları: Soğuk algınlığı-Astım – Larenjit – Bronşit – Sinüzit – Farenjit – Tonsillit –
-Üro-genital Sistem Hastalıkları: gece altını ıslatma – Sistit – Ağrılı adet vr Adet düzensizliği – Kısırlık (infertilite)
-Endokrin Hastalıklar: Guatr, Diabet (şeker hastalığı)
-Kalp-Damar Hastalıkları: Ritm bozukluğu – Taşikardi – Hipertansiyon – Hipotansiyon
-Nörolojik Hastalıklar: Migren ve diğer baş ağrıları – Fascial paralizi (yüz felci) – Trigeminal nevraji – Dupuytren kontraktörü – Kas hastalıkları – Serebral Palsy – Meniere hastalığı
-Psikiyatrik Hastalıklar: Stres – Depresyon – Uyku bozuklukları – Psikosomatik hastalıklar – Kekemelik – Tikler
-Sindirim Sistemi Hastalıkları: Aft – Diş Ağrısı – Gingivit (dişeti yangısı) – Yemek borusu ve kardia spazmı – Gastrit – Ülser – Kabızlık – İshal – Kolit
-Cilt Hastalıkları: – Zona- Akne – Psöriazis (sedef) – xVitiligo – Ürtiker – Ekzema
-Alışkanlıklar: Sigara ve Alkol Bırakma
-Romatizmal Hastalıklar: BEhçet- Romatoid Artrid – Tennis elbow-Lupus – Raynaud hastalığı – kireçlenme – Boyun-bel-diz ağrıları
-Diğer: Alerjiler -Kronik yorgunluk – Sellülit -Obesite ( Şişmanlık )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM